Emekli maşlarına yapılan yüzde 49,25 zammın ardından milyonlarca emeklini gözü Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ödenen bayram ikramiyesine çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bayram ikramiyelerine zam için çalışma yaptıklarını açıklaması emeklilerin umutlarını arttırdı.

cem-kucuk.jpg

Cem Küçük’ün sunduğu “Günaydın Türkiye” programına değerlendirmelerde bulunan TGRT Haber Ekonomi Editörü Yaprak Hırka Yıldız, bayram ikramiyelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldız, bayram ikramiyelerine büyük bir zam yapılması yönündeki talebin öne çıktığını ve bu konuda Bakan Işıkhan’ın bu rakamı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ileteceğini açıkladı.

3 FORMÜL MASADA

Ankara kulislerinden edinilen bilgiye göre emekli ikramiyelere ilişkin 3 formül üzerinde duruluyor.

Birinci formülde bayram ikramiyelerinde %50'lik bir artış yapılacak. Bu durumda, bayram ikramiyesi olarak emeklilere 3 bin lira ödenecek. Temmuz ayında emeklilerin maaşlarına yapılacak zam öncesinde 6 bin lira ikramiye alacaklar.

thumbs-b-c-c6ff9bca4b9982a5663e7600565b227e.jpg

İkinci formülde ise 2024 yılının Emekliler Yılı olarak belirlenmesinin ardından bu yıla özel artışın yüzde 100 yapılması öngörülüyor. Eğer bu zam gerçekleşirse, emekli ikramiyesi 4 bin liraya çıkacak. İki ikramiye toplamıyla beraber 2024 yılında tüm emekliler 8 bin lira ödeme almış olacak.

İkinci el otomobil pazarında hareketlilik! İşte 500 bin TL'ye alınabilecek otomobiller İkinci el otomobil pazarında hareketlilik! İşte 500 bin TL'ye alınabilecek otomobiller

Üçüncü formülde ise 2023 Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinin bu yıl hem Ramazan hem de Kurban Bayramı ikramiyelerinde uygulanması yönünde. Eğer bu senaryo gerçekleşirse, 2024 yılında emeklilere özel olarak 10 bin lira ödeme yapılacak.