SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin emekli maaşlarına Ocak ayı itibariyle yüzde 49,25’e zam uygulanmasının ardından hükümete yakınlığı ile bilinen Gazeteci Cem Küçük TGRT Haber’deki canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren kararın ardından emekliler zam farkının ne zaman yatacağını merak etmeye başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekliler ile ilgili "Emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağladık" açıklamalarında bulunmuştu. Cem Küçük, bu açıklamayı değerlendirirken canlı yayında emeklilerin yüzünü güldürecek haber verildi.

“BİN LİRANIN EMEKLİYİ ZENGİN EDECEK HALİ YOK”

Çikolatanın tadı kaçtı Bu dev zam sonrası kimse çikolata alamayacak Çikolatanın tadı kaçtı Bu dev zam sonrası kimse çikolata alamayacak

0x0-asgari-ucret-2023-temmuzda-ne-kadar-olacak-net-ve-brut-ilk-tahminler-yeni-asgari-ucret-zammi-ne-zaman-aciklana-1686558344071.jpg

Gazete Küçük, "Hep bekleyin dedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine adalet sağlanması için yüzde 49.25’e çıkardı. Çok çırpındık ama şükür adalet sağlandı. Bu yeni zam kararı Meclis'te torba yasaya eklenecek. Bu bin liranın emekliyi zengin edecek hali yok. Fakat en azından memur maaşları ile SSK-Bağkur zam oranı eşitlendi diyebileceğiz” dedi.

“ERDOĞAN GEREKENİ YAPTI”

Bu olayın böyle gelişmesi adalet açısından önemliydi diyen Küçük, “Seçimlere etki eder etmez o ayrı. Fakat Erdoğan bu zammı vermese idi hakikaten Anadolu'da oylarda ciddi bir tepki görecekti sandıkta. Erdoğan bunu gördü. Ve buna müdahale ederek gerekeni yaptı.” İfadelerini kullandı.

EMEKLİYE 20 BİN TL VERİLECEK

TGRT Haber Ekonomi Editörü Yaprak Hırka Yıldız ise emekliler ile ilgili canlı yayında, "Özel bankalar her yıl promosyon yarışına giriyor. Devlet bankaları ile özel bankalar arasında farklar bulunuyor. Yaklaşık 20 bin liraya kadar rakamlar söz konusu. Geçmiş yıllarda devlet bankaları yaklaşık 5 bin lira civarında promosyon verirken özel bankalar 15 bin ila 20 bin lira arasında promosyon sunuyor. Bazı vatandaşların bankalarla 3 yıllık anlaşmaları olduğunu belirtelim” diye konuştu. Şu an için bankalar ve vatandaşlar, ek zam beklentisi içindeydi, seyyanen bir zam beklentisi bulunuyor diyen Yıldız, vatandaşların bankalarla görüşmeye başlamasını tavsiye etti.