Bursa'da Bugün internet sitesinin köşe yazarlarından Atilla Sağım köşesine Kaymakam değişimlerini taşıdı. Aralarında İnegöl Kaymakamı Eren Arslan'ında bulunduğu bir çok Kaymakamın değişeceğini illeri süren Sağım şunları yazdı.

İçişleri Bakanlığındaki son 2023 kararnamesi Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar için çıkıyor.

Bursa dâhil çok sayıda Vali Yardımcısı ve Kaymakamın görev yerleri değişiyor.

314 Vali Yardımcısı ve 922 Kaymakamı kapsayacak İçişleri Bakanlığının yaz kararnamesinde son değerlendirmeler yapılırken edindiğimiz kulis bilgilerine göre Kıdemli Mülki Amirler Vali yardımcılığından büyük ilçelerde görevlendirilecekler.

Hazırlanan Kaymakamlar kararnamesine yine Valiler Kararnamesinde olduğu gibi 89 ve 92 yıllarında kaymakam olanlar damgasını vuracak, özellikle Vali Yardımcılığında bulunan çoğu mülkiyeli tekrardan ilçelerde aktif görevlere verilecekler.

Bursa; hazırlanan kararnamenin ilk sıralarlarındaki illerden biri, öncelikle Nilüfer Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan son Valiler Kararnamesi ile Sinop Valisi olduğunu hatırlatalım yeni kararnamede ilk atamanın yapılacağı ilçe Nilüfer olacaktır.

Kaymakamların atanmasında süre 2 ile 5 yıl olarak belirlenmiş olağan üstü durumlar halinde, iki yılını dolduran her kaymakamın ismi yaz kararnamesine dâhil ediliyor. Fakat Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Vali ve Kaymakam atmalarında sürenin fazla öneminin olmadığını söyleyebiliriz.

Ankara kulislerinden öğrendiğimiz kadarıyla Bursa'da Kaymakamlar Kararnamesine girmesi muhtemel isimlerin başında mesleğe Bursa'da başlayan Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse geliyor.

Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Köse 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında 2 Eylül 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Yenişehir Kaymakamlığı sırasında meslekten ihraç edilmişti, sonrasında Ağustos 2018 tarihinde yeniden Mülki Amirliğine iade edilerek Bilecik Vali Yardımcısı olmuş Ağustos 2021 tarihli kararnamede tekrardan Yenişehir Kaymakamlığına atanmıştı.

Rahmi Köse kararnamenin Bursa bölümündeki değişmesi kuvvetli ikinci ismi diyebiliriz, yine kulis bilgisine büyük bir ilçe olmazsa Vali Yardımcısı olarak görevlendirecek.

Muğla, Milas Kaymakamlığından İnegöl'e gelen Eren Arslan'ın da Kararnamede olması beklenirken Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gürsu Kaymakamı Nafiz Yavuz, İznik Kaymakamı Recai Karal, Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Kestel Kaymakamı Recep Öztürk, Mudanya Kaymakamı Ayhan terzi, Kıdemli Mülkiyeli Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ve Osmangazi Kaymakamı Ali Partal kararnamede olması muhtemel isimler arasında sayabiliriz.

Bursa Vali Yardımcıları arasında bir değişiklik olur mu derseniz kulağımıza gelen bilgilerde Kıdemli Mülki Amirleri Eski Gürsu Kaymakamı şuan Bursa Vali Yardımcısı Hamdi Bolat.

İnegöl'de koltuk imalathanesinde yangın İnegöl'de koltuk imalathanesinde yangın

Diyarbakır Sur Kaymakamlığından Nilüfer'e sonrasında Vali Yardımcılığına atanan Mustafa Kılıç.

Yılın Kaymakamı seçilen Mustafa Özsoy, Bursa'da mesleğe başlayan Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu Eski Karacabey Kaymakamı Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Eski Havran Kaymakamı aynı zamanda Mühendis Şeref Aydın ve Emniyet kökenli Vali Yardımcısı Mustafa Gündoğan  isimlerinin büyük ilçeler için değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

Mülkiyede atamaların başında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bakan Yardımcıları Mehmet Aktaş ve Münir Karaloğlu bulunuyor Valiler Kararnamesinde kendi devrelerini Valilikle ödüllendirdiler şahit olduk aynı davranışı Kıdemli Vali Yardımcıları ve Kaymakamlarda sergilerler mi kararname açıklandığında göreceğiz ama bu devrecilikten Bursa'ya mutlaka bir şeyler düşecektir.

Şimdiden vatana millete hayırlı olsun diyelim.

Önce Türkiye sonra Mülkiye!