Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre önümüzdeki 24 saat yurt genelinin parçalı çok bulutlu ve yağışlı geçeceği; yağışların genellikle yağmur ve sağanak; Trakya’nın batısı ve Güney Marmara’da, İç Ege’nin ve İç Anadolu’nun kuzey ve doğusunda, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının, batı ve iç kesimlerde hissedilir miktarda (6-12 derece) azalması bekleniyor.

RÜZGAR: Rüzgarın genellikle kuzey ve batı kesimlerde kuzeyli yönlerden, güney ve doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette; Marmara ve zamanla Kuzey Ege’de kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI 1 : Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun batı kesimlerinde görülecek yağışların, Muğla ve Çanakkale çevreleri, İzmir ve Manisa’nın kuzey ve batı, Balıkesir’in güney ve batı ile Aydın’ın kıyı ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla’nın kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor. Genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra sıcaklıkların düşmesiyle birlikte Manisa ve Balıkesir’in yüksek kesimlerinde (1000 m üzeri) ve Çanakkale’de karla karışık yağmur ve kar şeklinde beklenen kuvvetli yağışların sebep olacağı sel, su baskını, yıldırım, kıyı kesimlerde hortum riski ve yerel dolu yağışı, kar yağışı beklenen bölgenin kuzey ve iç kesimlerinde kuvvetli rüzgar ile birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI 2 : Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı Akdeniz’de halen devam eden sağanak ve gök gürültülü yağışların, Antalya’nın doğusu ile Isparta’nın güney ve Burdur’un doğu ilçelerinde; Doğu Akdeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, öğle saatlerinden sonra Adana il geneli ile Mersin doğu çevreleri ve Hatay’ın kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-60 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, kıyı kesimlerde hortum riski ve yerel dolu yağışı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI : Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın bu sabah saatlerinden itibaren Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

18 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

MGM tarafından Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, İzmir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak için sarı kodlu kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı yapıldı.

BURSA’DA HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji’nin tahmin raporuna göre Bursa’da 5 günlük hava durumu şöyle:

BURSA VALİLİĞİ’NDEN UYARI

Bursa Valiliği’nden kuvvetli rüzgar uyarısı yapıldı.

Uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“9 Ocak Salı gününden itibaren ilimiz genelinde yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Bursa merkez ve batı ilçelerinde (Karacabey, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi, Gürsu, Kestel, Yıldırım, Orhaneli, Büyükorhan) yarın (salı) sabah saatlerinden itibaren kuzey (yıldız) ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Geçerlilik Periyodu: 09/01/2024 – 09:00 / 10/01/2024 – 06:00

Bursa’da suya indirim Bursa’da suya indirim

Marmara Denizi‘nde kuzey (yıldız) ve kuzeydoğu (poyraz) fırtına (6 ila 8 kuvvetinde; 50-75 km/saat) beklenmektedir.

Geçerlilik Periyodu: 09/01/2024 – 06:00 / 10/01/2024 – 18:00

Vatandaşlarımızın meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BUDO’DA SEFERLER İPTAL

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce işletilen Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bugünkü 12 seferi, olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamayacak.

İptal olan seferler şöyle:

07:00 Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferi
08:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya) seferi
09:30 Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferi
09:30 Bursa (Mudanya) – Armutlu (İhlas) seferi
10:00 Armutlu (İhlas) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferi
11:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya) seferi
11:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Armutlu (İhlas) seferi
12:55 Armutlu (İhlas) – Bursa (Mudanya) seferi
16:00 Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferi
16:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya) seferi
19:00 Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferi
19:30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya) seferi

TÜRKİYE GENELİ HAVA DURUMU

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Balıkesir ve Çanakkale çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların sabah saatlerinde yağmur şeklinde, zamanla Trakya’nın batısında ve Marmara’nın güneyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın yarın kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor.