Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi düzenlemeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunduğu bir televizyon programında yapay zeka destekli vergi sistemine geçileceğini açıkladı. Şimşek, çeşitli meslek gruplarına yönelik gelire dayalı vergi beyanlarının düzenlenmesi çalışmalarının devam ettiğini ve bu meslek gruplarının tek tek sayılarak cezaların geleceğini resmen duyurdu.

BU MESLEKLERİN GELİR BEYANI DÜŞÜK

Bakan Şimşek'in açıklamalarına göre, kuyumcuların aylık ortalama 16 bin TL, doktorların 27 bin TL ve avukatların ise 17 bin TL gibi düşük rakamlarla gelir beyan etmesi durumunun düzeltilmesi gerektiğinin altını çizdi. Vergi adaletini sağlama ve vergi tabanını genişleterek kayıt dışılığı önleme çabalarının ön planda olduğunu aktaran Şimşek, Türkiye'de vergi tabanının genişletilmesiyle ciddi bir kayıt dışılıkla mücadele edileceğini söyledi.

YAPAY ZEKA KULLANILACAK

Bakan, vergiden kaçınmanın cezalarının artırılacağını ve vergi denetimlerinin daha etkin hale getirileceğini vurguladı. Ayrıca yapay zeka ve diğer teknolojilerin vergi denetimlerinde sıkça kullanılacağını sözlerine ekledi.

d43sr3zojki7o4hbqhq-2g.webp

Altın tarihi rekorunu kırdı: Dolar ve euro yeni eşiğe geldi Altın tarihi rekorunu kırdı: Dolar ve euro yeni eşiğe geldi

Çok uluslu şirketlere yönelik asgari kurumlar vergisinin yüzde 15'e çıkarılacağı ve kripto varlıkların da vergi kapsamına alınacağı bilgisi de paylaşan Mehmet Şimşek, vergi tabanını genişleterek kayıt dışılığı önlemeyi hedeflediklerini ve vergi adaletini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi