Memur maaşlarına yapılacak zam, 6 aylık enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı ve refah payı ile belirleniyor. 3 Kasım’da duyurulacak Ekim ayı enflasyon verileri ile memur maaşlarına yapılacak 4 aylık enflasyon farkı netleşecek. Temmuz ayında verilen 17,55’lik zamla en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL’ye çıkmıştı. Ayrıca memurlara 8 bin 77 TL seyyanen zam da verilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ocak ayında uygulanacak memur maaşı zammı oranı hakkında son dakika bilgileri paylaştı. 2024’te yapılacak zammın yüzde 50’ye yakın olacağını söyleyen Bakan Işıkhan "En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır."  dedi. İşte 2024 Ocak memur maaşı zammında son gelişmeler…

BAKAN IŞIKHAN’DAN DUYURDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur maaşı zammıyla ilgili olarak,"Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

İŞTE MEMUR ZAMMINDA BELİRLEYİCİ ORAN 

Eylül ayında enflasyon aylık yüzde 4,75 olarak duyuruldu.

Buna göre memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09, Eylül ayı için de yüzde 4,75 enflasyon farkını almaya hak kazandı.

Merkez bankası yayımladı.. Dolar o tarihte 40 lirayı görecek! Merkez bankası yayımladı.. Dolar o tarihte 40 lirayı görecek!

ÜÇ AYLIK ENFLASYON FARKI DA KESİNLEŞTİ

Eylül ayı enflasyon verilerinin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmasının ardından memur ve emekli zammını etkileyecek 3 aylık enflasyon farkı da belli oldu. Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için yüzde 9,09 ve Eylül ayında ise yüzde 4,75 oldu. 3 aylık enflasyon farkıyla emeklilerin alacağı zam oranı şu anda yüzde 25,11 oldu.

Memurların enflasyon farkı ise daha farklı hesaplanıyor. Memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı dikkate alındığında enflasyon farkı dahil 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 oldu.