Bunu yapana 31.000 TL ödeme yapılacak Bunu yapana 31.000 TL ödeme yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, TRTHaber'de gerçekleştirilen bir programda evlenen çiftlere yönelik devlet desteklerine dair kritik bilgiler verdi.

986523.jpg

EVLİLİK KREDİSİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

Bakan Göktaş, 15 ile 30 Nisan ayı içerisinde resmi nikahları olan vatandaşlara önemli haberi ileterek, evlilik kredisi ödemelerinin Mayıs ayının 21'inde yapılacağını duyurdu. Söz konusu ödemelerin, 15 Nisan'dan 30 Nisan'a kadar resmi nikah işlemlerini tamamlanmış olan çiftlere yönelik olacağını belirtti. Bakan Göktaş, evlilik kredisi ödemelerinin belirtilen tarihte ilgili banka hesaplarına aktarılacağının altını çizdi.

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ NEDİR?

Türkiye'de evlenmeyi planlayan genç çiftler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evlilik kredisi programını hayata geçirdi. 15 Şubat 2024'ten itibaren geçerli olan bu program, evlilik hazırlığı içinde olan çiftlere mali destek sunmayı amaçlıyor. Onaylanan başvurular sonucunda, çiftlere 48 ay vade ile 2 yıl ödemesiz dönem dahilinde 150.000 Türk Lirası'na kadar faizsiz kredi imkanı sağlanacak. Kredi, evlilik masraflarını hafifletmek ve yeni evli çiftlerin ekonomik yükünü azaltmak için tasarlandı. Pilot uygulama, Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da başladı ve başvurular aile.gov.tr veya e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Kaynak: TRTHaber