Yerel seçimler öncesi siyaset gündeminde hareketli günler yaşanırken MHP Lideri Devlet Bahçeli'den flaş bir hamle geldi. Dün akşam CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Gece Gürüşü programında Hürriyet Gazetesi yazarı Hande Fırat son dakika gelişmesini paylaşmıştı.

Hande Fırat, MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir'in mesajını şu sözlerle aktarmıştı; 'Sayın Genel Başkanımız, 1 Ağustos 2019 tarihinde twitter üzerinden bir mesaj yayınlamış ve geçmişte MHP'de yer alıp daha sonra İYİ Parti bünyesine geçen isimlere bir çağırda bulunmuştu. Yine sayın Genel başkanımız sizlere hürmetlerini sunarak İYİ Parti'ye yeni bir çağrısını iletiyor ve saygıdeğer kamuoyuyla paylaşıyorlar:

"Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına"

MHP'DEN BİR AÇIKLAMA DAHA

Konuyla ilgili bir açıklama da MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'den geldi. CNN TÜRK'ten Göksu Öngören Özgür'e açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti İstanbul’da neler oluyor? Hareketli saatler... İl Başkanı görevden alındı İYİ Parti İstanbul’da neler oluyor? Hareketli saatler... İl Başkanı görevden alındı

* Yönter'in açıklamalarından satır başları şöyle; Sayın Genel Başkanımız Ağustos 2019'da 'Buluşma yerimiz zillet değil, millet' demişti. Kucaklaşmadan bahsetmişti. İYİ Parti Genel Başkanı'na 'eve dön' çağrısı yapmıştı. Çağrı karşılık bulmadı. Sessizliğe gömüldüler ya da ironi yaparak cevap vermeye çalıştılar.

Sayın Genel Başkanımız çağrılarında samimi, iyi niyetli. Dünkü açıklaması son derece net. Ne diyor, 'Çağırdık dönmediniz. Yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına'

O zaman ülke hayrına Türkiye'nin geleceği için yerel iktidarda komşu olalım. Komşu komşunun külüne muhtaç. Biz de komşuluk hukuku çok önemlidir. Ahlaki temeli vardır. Ülkenin hayrına geleceğimiz için. Komşuluk hukukunda muhabbet vardır, yakınlık vardır. Husumet yoktur, ayrılık yoktur. Ülke hayrına bir olalım, beraber olalım, komşu olalım. Bu çağrı çok saygın bir çağrı. 

Bu çağrının samimiyetini görmek lazım. Türkiye'nin geleceği için zilletin bir yol olmadığını, çare olmadığını, çözüm olmadığını akıl vicdan sahiplerinin idrak etmesi lazım.

Akşener'in 26 Ağustos'ta ne cevap vereceği önemli. Süreç bizi aydınlatacak. Ama Genel Başkanımızın çağrısı tarihi bir çağrıdır. Bu çağrı Türkiye'nin menfaati için yapılmış bir çağrıdır. Bu çağrı günlük siyasi polemiklerin üzerinde geleceğin inşasu için düşünülmüş bir çağrıdır.

Bu zaman tesadüfen söylenmiş bir zamanlama değildir.

İYİ Parti'de bir arayış var. İYİ Parti çalkalanıyor. İYİ Parti fikir ayrılığı yaşıyor. 6'lı masadaki partilerin hiçbirisi birbirine benzemiyor. Düğme ilk başta yanlış iliklenmiş.

Cevap verip vermemeleri kendileri bileceği iş. Bu çağrı Türkiye'nin çağrısıdır. Bu çağrı siyasi ahlakın çağrısıdır. Bu çağrı iyi niyetli bir çağrı. Bu çağrı 31 Mart 2024'te Türkiye'nin zillete düşmemesi için bir çağrıdır.