B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabilmesi için gerekli düzenlemenin yakında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisinin yayın tarihi belli oldu Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisinin yayın tarihi belli oldu

YIL BİTMEDEN YAYINLANACAK

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın sonuçlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak değişiklikle ilgili yönetmeliğin 2023 yılı içinde çıkmasının beklendiğini ifade etti.

SÜRÜCÜ KURSUNDA EĞİTİM ALINACAK

Öztürk, yeni yönetmelikle B sınıfı ehliyetli sürücülerin 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabilmeleri için bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi” almalarının zorunlu olacağını belirtti. Öztürk, şunları söyledi: “Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc’ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek.”

YAŞ SINIRI VAR MI?

MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yönetmelikte yaş sınırı olmadığını ancak Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bu konuyu ayrıca değerlendireceğini kaydetti.

E-Ticaret firmalarında çalışan sürücülerin bu düzenlemeden faydalanamayacaklarını dile getiren Öztürk, “Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz” dedi.