Ek MTV ödemesinde ilk taksit tarihinin son ödeme günü 31 Ağustos tarihiydi ancak bu süre 6 Eylül’e kadar uzatılmıştı. Bu süreçte Ek MTV AYM’ye taşınmıştı. Vatandaşlar ise AYM ek MTV’yi iptal mi etti? sorusunun yanıtı sıkça aramaya devam ediyor ancak şuan bilinen en net bilgi; AYM ek MTV konusunu henüz gündeme almadığı oldu. Bununla birlikte AYM ek MTV’yi iptal ederse ödenen para geri alınabilecek mi? AYM ek MTV’yi iptal ederse ne olacak? Ek MTV iptal olursa para ödeyenler iade alabilecek mi? gibi soruların cevapları da sıkça araştırılmıştı... İçeriğimizde AYM ek MTV'yi iptal eder mi? sorusuna cevap verdik.

Marlboro tütüne zam geldi! Marlboro tütüne zam geldi!

AYM’nin ek MTV için ne karar vereceği bilinmiyor. AYM’nin ek MTV’yi iptal edebilme ihtimali karşısında vatandaşların ödedikleri ek MTV parasını geri alıp almayacağı da merak edilir olmuştu ve yanıt bulmuştu. Daha önce “AYM ek MTV'yi iptal mi etti? Doğrusu ortaya çıktı” içeriğimizle bu sorulara cevap vermiştik. Bugünlerde ise Ek MTV iptali ile iade durumu hakkında detaylar merak ediliyor ve uzmanlar konuya ilişkin duruma göre bir olumlu birde olumsuz cevaplar veriyor.

AYM EK MTV’Yİ İPTAL EDER Mİ?

Peki, Anayasa Mahkmesi (AYM) ek MTV’yi iptal eder mi sorusu halen güncelliğini koruyor... 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle oluşan finansman ihtiyacından dolayı tüm taşıtlarda 2023 yılı için bir defaya mahsus iki katı MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi alınması karar alınmıştı. Tepkilere rağmen karardan geri adım atılmadı ve CHP Anayasaya aykırı iddiasıyla ek MTV’nin iptali için AYM’ye başvurdu ancak AYM ek MTV’yi iptal etmedi çünkü konu henüz gündeme alınmadı. Uzmanlar, AYM’nin ek MTV’yi gündeme alarak bu düzenlemeyi iptal edeceği düşünülüyor. 

EK MTV İPTALİ İLE İADE KONUSU NETLEŞMİŞTİ

Öte yandan, AYM ek MTV’yi iptal ederse ne olacak? Ek MTV iptal olursa para ödeyenler iade alınabilecek mi? soruları sonrası kamuoyundaki uzman isimler en net bilgileri paylaşmıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM) ek MTV’nin anayasaya aykırı olduğuna karar verirse, Ek MTV’yi ödeyenler tecil faizi oranında hesaplanan bir faizle birlikte ödediği ek MTV parasını geri alabileceği bilgileri kamuoyunda yer almıştı. Ek MTV kararına itiraz etmeden önce vergiyi ödeyen mükelleflerin ise ek MTV’nin AYM tarafından iptali durumunda ödediği vergiyi geri alamayacağız ifade edilmişti.