Aralık ayında yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi hükümet, işçi ve işveren temsilcileri çalışmalarını sürdürüyor. Hükümetin enflasyonu esas alacağı belirtilirken, işçi kesimi yaşam maliyetini göz önünde bulunduracak. Peki asgari ücret nasıl hesaplanacak? Ne kadar olacak? Hangi rakamlar gündeme gelecek?

Sabah gazetesinin haberine göre, 2024 yılında alacakları maaşın belirleneceği yeni asgari ücret için milyonlarca çalışan heyecanla bekliyor. Asgari ücret sadece 7-8 milyon işçiyi değil, diğer çalışanları, işsizleri, sosyal yardım alanları da yakından ilgilendiriyor.

Asgari ücretteki artış, işsizlik maaşından sosyal yardımların gelir kriterine kadar birçok ödemeyi etkiliyor. Ayrıca çalışanlar için de maaş zammı anlamına geliyor. Asgari ücret alanlar dışında diğer çalışanlar da yapılacak artıştan faydalanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda tüm tarafların memnun olacağı bir asgari ücret belirlenmesini umduğunu ifade etti. Memurlar, işçiler, ücretliler ve emeklileri enflasyona karşı koruduklarını vurgulayan Işıkhan,  "21 yıldır bu konuda asla taviz vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz" diye konuştu.

Önümüzdeki ay toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda 15 üye bulunuyor. Bunlardan 5’i işçi, 5’i işveren ve 5’i de hükümet adına katılıyor. İşçileri temsil eden Türk-İş, masaya sunacağı teklifi 2 kadın ve 2 erkek asgari ücretliden oluşan bir komisyonun hazırlayacağını duyurdu.

BEKAR BİR ÇALIŞANIN YAŞAM MALİYETİ ÖNE ÇIKACAK

Türk-İş, önceki toplantılarda olduğu gibi en düşük pazarlık rakamı olarak kendi belirlediği yaşam maliyeti rakamını masaya getirecek. Türk-İş’in hesaplamalarına göre, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 17.803 TL olarak ortaya çıktı. Bu rakam da net asgari ücret açısından yüzde 50’nin biraz üzerinde bir zam oranına denk geliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ücreti belirlerken en çok enflasyon verisine bakıyor. Bu nedenle bu yılki toplantıda da hem 6 aylık enflasyon hem de yıl sonu enflasyon dikkate alınacak.

ARA ZAM BEKLENİYOR MU?

2 yıldır asgari ücret yılda iki defa Haziran ve Ocak aylarında güncelleniyor. Bu nedenle son 6 aylık enflasyon zam oranını belirlemede önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle komisyonun son 6 aylık enflasyonu esas alacağı, ayrıca 2024 için tahminler ve alım gücü konusunda da değerlendirme yapacağı tahmin ediliyor.

Orta Vadeli Programda ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın açıklamasında yıl sonu enflasyonu için yüzde 65’lik bir öngörü yer aldı. Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketinde ise beklenti yüzde 68 civarında oldu.

Yüzde 65’lik yıl sonu enflasyonu öngörüsüne göre 6 aylık enflasyonun yüzde 38’e yakın olması öngörülüyor. Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme ile birlikte artış oranı ise yüzde 49’u aştı. Bir refah payı ilavesiyle yine yüzde 50’ye yakın bir artış mümkün görünüyor.

Şu anda net asgari ücret 11.402,32 TL seviyesinde bulunuyor. Memur maaş artışı esas alınırsa yüzde 50 artış olduğunda net rakam 17.103,48 TL’ye yükselecek.

6 aylık enflasyona göre artış yapılmasına karar verilirse yeni asgari ücret net 15.735,20 TL olacak. Yüzde 38’lik 6 aylık enflasyon oranının refah payı ile yüzde 50’ye tamamlanması olası bir sonuç olarak görülüyor. Bu durumda yeni asgari ücretin 17 bin liranın üzerine çıkması bekleniyor.

Türk-İş, net asgari ücret için yeni teklifini açıkladı: 18 bin TL Türk-İş, net asgari ücret için yeni teklifini açıkladı: 18 bin TL

İŞVEREN NE DİYECEK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işveren kesimini temsil eden TİSK de masaya getireceği teklif üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. TİSK, önceki toplantılarda olduğu gibi enflasyonun yanı sıra işletmelerin maliyetlerini, rekabet gücünü, istihdamı ve üretimi de göz önünde bulunduracak. TİSK, asgari ücretin işveren üzerindeki yükünün azaltılması için hükümetten destek talep edecek.