Aralık ayı içinde belirlenmesi beklenen asgari ücret zammında sona yaklaşıldı. Asgari ücretle çalışan milyonlarca çalışanın merakla beklediği zam oranıyla ilgili karar, hafta içi 29 Aralık Cuma günü saat 13:00'ten önce açıklanması bekleniyor.

Gündemde zirvede olan asgari ücret zammı hakkında ünlü ekonomist Prof. Dr. Ersan Şen'den çarpıcı bir açıklama geldi. Açıklamaya göre Şen; "Asgari ücret 18.500 TL olur. Bence 18.000 TL verilir. 500 lira da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan verir” ifadelerini kullandı.

"BU HAFTA İÇİ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR"

Milyonlarca asgari ücret çalışanını ilgilendiren 2024 asgari ücret zammı görüşmeleri devam ediyor.

Birinci görüşmenin 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilmesinin ardından, 18 Aralık'ta ikinci toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, görüşmeler devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. Toplantısı’nda ise ilk rakamlar da masaya yatırılacak. İşçi ve işveren tarafının, görüşmelerde belli bir aşamayı geride bıraktığı öğrenilirken, nihai kararın, devam eden pazarlıkların ardından bu hafta açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası verilerine göre enflasyonun yılın ikinci yarısı için yüzde yüzde 37,76 olması bekleniyor. Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın refah payı dokunuşu ile rakama müdahale etmesi ve işverene vergi desteğini arttırması bekleniyor.

Alt sınırda rakam ise 6 aylık enflasyonun 2 puan üzerindeki yüzde 40’lık artış. Bu kapsamda değerlendirmelerin çoğu da yüzde 40-50 arasında değişiyor. Ancak burada masadaki en kuvvetli ihtimalin tek zam yapılacağı belirtilen yeni asgari ücret için yüzde 50’lik artışla 17.103 TL olması.

Türkiye'de sadece 10 kişiden 4'ü et ve tavuk tüketebiliyor! Türkiye'de sadece 10 kişiden 4'ü et ve tavuk tüketebiliyor!

"TÜRKİYE'DE 3 KESİM VAR"

Asgari ücret zammı hakkında Prof. Dr. Ersan Şen’den açıklama geldi.

Asgari ücrete zamda ihtimaller sıralanırken Prof. Dr. Ersan Şen ücretlerin giderek asgari ücrete yaklaştığının altını çizerek, “Sıkıntı bu. Türkiye Cumhuriyeti’nde 3 kesim var. Sermaye sahipleri çok mutlular, esnaflar çok mutlu. Kayıtdışılık var. Kötü değil ama zararları var. Sıkıntı emeklilerde, sabit ücretlilerde. Yani maaşla geçinenlerde” dedi.

ÜMİT ETTİĞİM RAKAM 20 BİN TL"

Asgari ücret zammı için rakam tahminini paylaşan Ersan Şen, “Ümit ettiğim rakam 20 bin lira. Bölgesel asgari ücret konuşulmaya başlandı. 81 vilayetin bazı yerlerine gittiğinizde bu paraları vermiyorlar. Kaçak çalıştırıp, bu paraları eksik ödüyorlar. Bu ülkeyi kayıtdışılık götürüyor. Kara para demiyorum. Asgari ücret 18.500 TL olur. Bence 18.000 TL verilir. 500 lira da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan verir” açıklamalarında bulundu.

"İSTEDİĞİM 15 BİN TL AMA.."

En düşük emekli maaşı 7500 TL olarak belirlenmişti. 3 Ocak 2024 tarihinde Aralık ayı enflasyonunun TÜİK tarafından açıklanması ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için refah payı hariç emekli zammı oranı netleşecek.

SSK ve Bağ-Kur’lunun en düşük emekli maaşı 7500 TL iken kök aylık ve taban maaş düzenlemesi ile bu rakamın 2024 ilk 6 ayı için 10.000 TL’ye yükseltilmesi beklentisi var.

Ersan Şen en düşük emekli maaşı için de tahminini paylaşırken, “Emeklilerde benim istediğim 15.000 TL ama olma ihtimali bulunan rakam 12.500 lira” ifadelerinde bulundu.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi için 5 aylık enflasyon 33,66 olarak netleşmişti. Emekli Sandığı emeklileri içinse 5 aylık enflasyon farkı ve yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile bu oran yüzde 45 olmuştu.