TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret ile alakalı yeni bir açıklama bulundu. Atalay, 20 Kasım gibi görüşmelerin başlayacağını ve yeni komisyon kurulup asgari ücret çalışmalarının başlayacağı açıklamıştı.

Çalışan emeklilere ikramiyede yeni gelişme! Çalışan emeklilere ikramiyede yeni gelişme!

Atalay, “Kasım’ın 20’sinden sonra komisyonu kurarız” dedi ve ekledi: “Allah nasip ederse kasımın 20’sinden sonra yeni asgari ücret komisyonu kuracağız. Belki Türkiye’de şimdiye kadar hiç kurmadığımız şekilde komisyon kuracağız. 2 kadın, 2 erkek olacak komisyonda. Yani ne olması gerekiyorsa orada oturanlar karar verecekler. Sendikacılar da onlara uyacaklar.” 

Asgari ücret ile alakalı gelebilecek yeni formülü  Ekonomist Muhammet Bayram açıkladı.

Bayram, “Yeni asgari ücret görüşmeleri sene sonu gelmesiyle birlikte başlayacak. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaptı. Kendisi zaten daha önceden de belirtiyordu. ‘Ben sadece en fazla üyeye sahip sendika başkanı olduğum için bu toplantıya katılıyorum, aslında benim temsil etmemem gerekiyor. Tam temsil için masada işçinin, asgari ücret alanın da olması gerekiyor’ diyordu. Bu kapsamda bir çalışma yapılacağını duyurdu. TÜRK-İŞ tarafından komisyon kurulacağını, burada gerçekten asgari ücretli olacağını söyledi” dedi

Asgari ücret zammı için olası ihtimaller hakkında da konuşan Bayram şunları söyledi Bayram, “Bu dönemde memura yapılacak zammın yüzde 50’ler civarında olacağı konuşulurken, ‘asgari ücrete ne kadar zam olacak?’ bu merak konusu. Asgari ücrete yüzde 35 zam yapılmıştı. Asıl zammın sene başında yapılacağı söylenmişti. Şu anda net asgari ücret 11 bin 402 TL. TÜRK-İŞ’in araştırmasında açlık sınırı 13 bin TL seviyesinde. Bu 4 kişilik bir ailenin aylık yapabileceği gıda harcamasıdır. Yoksulluk sınırı ise 43 bin 433 TL olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 17 bin 336 TL” diye anlattı.

Bayram, enflasyonun yüzde 40 seviyesinde olabileceğini tahmin ettiklerini ve asgari ücretin en düşük 15 bin 960 TL olması gerektiğini söyledi. “Bence taban rakam 15 bin TL seviyesinde olacaktır. Görüşmelerde zam pazarlığı 15 bin TL seviyelerinden başlayabilir” dedi.

Bayram ayrıca, asgari ücretin Türkiye'de bölgelere göre belirlenmesi gerektiğini de söyledi.  “Aslında asgari ücret artmasa, alım gücü artsa bu refaha daha olumlu katkı sağlar. Son 2 yıldır bahsediyoruz. Bölgesel asgari ücretlerin konuşulması gerekiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşam maliyeti çok yüksek. Bu şehirlerde asgari ücretin daha yüksek olması gerekiyor” ifadeleri kullandı.

Asgari ücretlinin alacağı rakamdan ziyade vatandaşın alım gücüne dikkat çeken Bayram açıklamasına şöyle devam etti.

Aslında asgari ücret artmasa, alım gücü artsa bu refaha daha olumlu katkı sağlar. Son 2 yıldır bahsediyoruz. Bölgesel asgari ücretlerin konuşulması gerekiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde asgari ücretli kalmadı. 15 bin TL seviyesinde bir asgari ücret İstanbul gibi büyükşehirlerde az. İşveren tarafından bu rakamın üzerinde de maaş verilebilir. İşverenler çalışanını memnun etmek zorundadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde en düşük ev kirası 10 bin TL seviyesinden başlıyor. Bir kişi 10 bin TL kira verse geri kalan harcamalarını nasıl yapacak? Tek bir kişinin ev geçindirmesi mümkün değil. Bence pazarlık en az 15 bin TL seviyesinden başlayacaktır. 15 bin ile 17 bin 500 TL arasında bir asgari ücret belirlenecektir diye düşünüyorum” diyerek konuşmasını tamamladı