Türkiye genelinde altın ithalatında bildirim şartı yoktu. Bu durum Hazine ve Maliye Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık, aldığı karar ile altın ithalatlarında bildirim aranmama şartına son verdi. Sektörün ileri gelenleri bu durumun altın piyasasını vuracağını ve altın piyasasının krize gireceğini bildirdi.

Özellikle son iki yılda altın rezervlerini rekor seviyeye yükselten TCMB, bu stokların bir kısmını seçim öncesi piyasaları dengelemek için harcamıştı. 28 Mayıs sonrası göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, para politikalarında 180 derecelik dönüşüme giderken, cari açıkla da mücadele edebilmek için altın ithalatını kontrol altına alacak bir dizi yeni adıma imza attı.

Asgari Ücret 2024 Zam Oranı merak edilirken Erdoğan son dakika zam mesajları Asgari Ücret 2024 Zam Oranı merak edilirken Erdoğan son dakika zam mesajları

Türkiye geneli Temmuz ayının dış ticaret verilerini paylaşan Hazine ve Maliye Bakanlığı, cari açığın yılın ilk 8 ayında 58.5 milyar dolara ulaştığını belirtirken, bu rakamın 22 milyar 776 milyon dolarlık kısmını işlenmemiş altın ithalatı oluşturdu. Yıl sonu itibarıyla 30 milyar doları geçmesi beklenen altın ithalatı, şimdiden 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdı.