İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlere ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gazeteci Fatih Altaylı'nın YouTube yayınına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin partisinin nasıl bir tavır alacağını açıkladı.

İttifak sürecine ilişkin konuşan Meral Akşener, "Bursa'daydım geçen gün. Biz teşkilatlarımıza çok para gönderemedik. Biraz zorluk çekmişler. Nilüfer Belediyesi ile ortaklaşmaya çalışmışlar kumanya için. Üç gün kala "Biz kumanya veremeyiz" demişler. İkinci turdan bahsediyorum. Bu tür çok hoyrat, sert tavırlar... Şimdi gelinen noktada bizim 4 vekilimiz hariç, teşkilatlarımızın tamamı şu an itibariyle yerel seçimlere hiç kimse ile... İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleriyle ilgili olarak da biz cumhurbaşkanı adayı gösterdiğimiz için kendilerini, Kürşad (Zorlu) 'Burada da aday çıkaracağız' dedi. Cumhurbaşkanı adayı gösterdiğimiz için ben Kürşad ile ilgili 'Tedbiren söylemiştir' dedim. Ne çıktı ortaya? Dediler ki 'Evet biz Cumhurbaşkanı adayı göstermek istedik, iki arkadaş da kabul etmedi. Milletin sesini bildirdiniz' dediler." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL VE ANKARA'DA AYRI ADAY

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz de gösterebilirdik. Birinden biri "adayım" dese oradan çıkarlardı. Kararlılık başka bir şey. Arkadaşlarımız 'Milletin sesini değerlendirmediler ama biz her yerde ayrı gireceğiz.' diyor. İstanbul ve Ankara dahil.

Ben bu ittifak siyasetine şiddetle karşıyım. Bunlar insanları kutuplaştırıyor. Bütün seçim boyunca fakirin derdini, emekliyi, sığınmacıyı konuşamadık. "Biz PKK'lı değiliz, Kandil bizi desteklemiyor. Bunu söyleyen şerefsizdir" diye gezdik. Biz bunun için kurmadık ki bu partiyi. Kuruluş ayarlarına dönüyoruz biz şu anda.

İYİ Parti İstanbul’da neler oluyor? Hareketli saatler... İl Başkanı görevden alındı İYİ Parti İstanbul’da neler oluyor? Hareketli saatler... İl Başkanı görevden alındı

İZMİR ADAYI İÇİN İSİM VERDİ

"İstanbul ve Ankara'nın eski ortağınızın partisi tarafından kaybedileceğini göze alıyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Akşener, "Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilecek. Öyle adaylar çıkaracağız ki... İzmir'de CHP ceketini assa seçilir diye bir kanaat var. Ümit Özlale şu an itibariyle çalışıyor. "Ben adayım" dedi. 81 ilde aday çıkaracağız. Ama küçücük ilçelerde öyle şeyler olur ki teşkilatlar kendi aralarında işbirliği yapıyorlar. Onlar yapılabilir." dedi.

Akşener, "Genel İdare Kurulu'nu haftaya çağıracağım ben. GİK'ten geçtiği an nihai karardır. Ben de Ekrem beye yakınım. Ekrem beyin CHP Genel Başkanlığı adaylığı söz konusu olduğunda CHP'li kişiler çıktılar benim CHP'nin içişlerine karıştığımı iddia ettiler. Ki çok ayıp bir şeydir bu." şeklinde konuştu.