Akaryakıt fiyatları freni patlamış kamyon gibi günden güne artıyor. Sürücler artık güncel benzin ve motorin fiyatları zammını takip edemez hale gelirken dolar kuru tahmini ile öne çıkan ekonomist Evren Devrim Zelyut akaryakıt fiyatları ile ilgili korkutan haberi verdi. Zelyut, benzin fiyatı ve motorin fiyatı için 46 lira rakamını telaffuz ederek bir tarih verdi. İşte akaryakıtta fiyat bombası…

Ekonomist Evren Devrim Zelyut her ne kadar dolar kuru tahmini ile öne çıksa da ekonomik gelişmelere bağlı olarak şekillenen akaryakıt fiyatları içinde tahminde bulundu.

Bilindiği üzere akaryakıta zam genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası birbiri ardı sıra gelerek 36 lirayı aşarak 40 TL’ye sınırına dayandı. Akaryakıt ürünlerinden benzin fiyatları ve motorin fiyatları gün aşırı zamlanıyor.

Dolar kuru ve brent petrol fiyatının artışından etkilenen akaryakıt fiyatları için yeni dev zamlar kapıda. Ekonomist Evren Devrim Zelyut kendisine ait Youtube kanalında rakam vererek akaryakıt fiyatları için patlama yaşanma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Evrim Devrim Zelyut’un akaryakıt fiyatları değerlendirmeleri şöyle;

“Ayın 3'ü itibariyle ekonomimiz için çok önemli rakamlar geldi. Artık emniyet kemerlerini takma zamanı geldi. 46 rakamı gerçek. Bu 46'nın detaylarını size anlatacağım.

Dış ticaret ve enflasyon verileri geldi. Bu dış ticaret rakamları doları borsayı etkileyecek. Bu 46 nereden çıktı gelin bakalım. Değerli arkadaşlarım ayın 3'ünde Dolar TL kurunu etkileyecek çok önemli iki ekonomik veri geldi. Kurun nereye gideceği borsanın ne olacağı bu verilere bağlı. Dış ticaret rakamlarına baktığımızda ihracat 20 milyar 93 milyon Dolar, ithalat 32 milyar 476 milyon dolar olmuş.

Sigara fiyatına ‘bıraktıracak’ zam! Ekim 2023 sigara fiyatları listesi Sigara fiyatına ‘bıraktıracak’ zam! Ekim 2023 sigara fiyatları listesi

Şimdi karşınızdaki ana muhalefet lideri güçlü olmayınca haliyle siz Allah ne verdiyse 'zam ya da vergi' diyorsunuz. Ama masrafı kısacak iş yapmıyorsunuz. Sayın Şimşek'in getirdiği bir tasarruf genelgesi var ama bakın onun da yaşama geçmeyeceğini göreceğiz.

Dolara talep baskısı artacak. Körfez'den gelen sermaye tampon olarak çalışsa da beklenenden önce eriyeceğine inanıyorum.

Haliyle bu enflasyon rakamı bu tamponların tükenmesine ve enflasyonun yukarı tırmanacağı tezimizi güçlendirecek.

Motorin 36 lira şu anda, resmi enflasyon beklentisi bir yüzde 29 daha gelecek. Buna göre, 46 lira motorinle karşılaşacaksınız. Bu rakamlar karşımıza çıkarsa Allah yardımcımız olsun.”