Yerel seçimlere gidilirken, Ankara’da kulisler hareketlendi. Partilerin genel merkezlerinde aday belirleme süreci için önemli toplantılar hız kazandı. Birçok parti yönetici ve milletvekili de partilerinin genel merkezi ile TBMM arasında gidip geliyor.

AKP’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki büyükşehir il teşkilatlarıyla istişare toplantıları sürüyor.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı toplantılarda, Ankara, Adana, İzmir, İstanbul, Balıkesir, Samsun, Bursa, Denizli, Kayseri, Kocaeli, Sakarya, Gaziantep, Ordu, Malatya ve Trabzon ile ilgili çalışmaların bittiğini ve görüşmelerin önümüzdeki günlerde diğer illerle devam edeceğini söyledi.

ADANA'DA DA ADAY ÇIKACAK 

Çelik’in saydığı iller arasında Adana'nın da bulunması, bir önceki yerel seçimde MHP’ye verilen şehirde bu sefer AKP’nin aday göstereceğinin duyurusu olarak yorumlandı.

Saadet Partili Çalışkan: Vatandaşa hasta değil müşteri gözüyle bakılıyor Saadet Partili Çalışkan: Vatandaşa hasta değil müşteri gözüyle bakılıyor

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, kulislerde yerel seçim iş birliği için AKP-MHP heyetlerinin toplantılarında ele alınan bu konu iki liderin son buluşmasının ardından sonuçlandı.

Adana’da AKP’nin aday göstermesi teklifini kabul eden MHP lideri Bahçeli’ye karşılığında başka bir büyükşehir verildiği iddiası ise doğrulanmadı.

MHP’YE VERİLEN İLÇELER BELLİ OLDU

İstanbul’da MHP’ye verilen Silivri ve Beşiktaş ilçelerine yenileri eklendi, Ankara’da Etimesgut, Gölbaşı ve Polatlı’nın yanında Kalecik ile Elmadağ da MHP’ye verildi.

Bununla birlikte başka büyükşehir ve illerde de MHP’ye verilen ilçe sayısında artış olabileceği ifade ediliyor.

İki aydır çalışan AKP-MHP heyetlerinin görüşmeleri de sürüyor, iş birliğine henüz nokta konulmadı. Yetkililere göre bugün yapılacak 13. toplantı son toplantı olabilir ve çalışma biterse iki lider kısa sürede bir araya gelebilir.

MUHALEFETİN HEDEFİNDE YENİ BELEDİYELER VAR

Geçen yerel seçimlerde kazandığı mevcut belediyeleri korumak isteyen muhalefetin, yeni belediyeler kazanmayı hedeflediği belirtiliyor.

EN BÜYÜK HEDEF İSTANBUL

En büyük hedefi İstanbul’u almak olan iktidarın, ayrıca Adana ve Hatay’ı kazanabileceği konuşuluyor. İstanbul’u kaybetmek istemeyen CHP’nin de mevcutlara ek olarak Özgür Özel’in memleketi Manisa, ayrıca Balıkesir ve Bursa’yı kazanma hesapları yapılıyor.