31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesinde AK Parti'de hazırlıklar tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara ve İzmir dahil 48 ilin adayını açıklıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Turgut Altınok gösterildi. 

Turgut Altınok hayatı ve siyasi kariyerine ilişkin bilgiler merak ediliyor. Çok erken yaşlarda başladığı siyaset kariyerinde MHP, Fazilet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve son olarak Ak Parti'de görev aldı. Ak Parti'nin kurucu isimleri arasında yer aldı. 2019 Mahalli İdareler seçiminde Ak Parti Keçiören Belediye Başkanı olarak seçildi. Peki Turgut Altınok kimdir?

1Turgut Altınok kimdir, kaç yaşında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçen Turgut Altınok hayatı ve siyasi kariyeri...

Turgut Altınok kimdir, aslen nereli, kaç yaşında gibi soruların yanıtları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Keçiören Belediye Başkanı olarak görev yapan Turgut Altınok'un bugün açıklanacak olan 48 Belediye Başkan adayı arasında yer alıp almayacağı da bir diğer merak konusu olmaya devam ediyor. Kulislerde yer alan bilgiye göre Ak Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması beklenen Turgut Altınok hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde....

2TURGUT ALTINOK KİMDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emekli maaşlarıyla ilgili önemli açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emekli maaşlarıyla ilgili önemli açıklama

TURGUT ALTINOK KİMDİR?

Turgut Altınok 1 Nisan 1957 yılında Ankara Bala'da dünyaya geldi. Keçiören Belediye Başkanı.

Ankara'nın Balâ ilçesinin Aşıkoğlu köyünde 1 Nisan 1957 tarihinde dünyaya gelen Turgut Altınok; ilkokulu Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Keçiören Kalaba Lisesi’nde okudu. Yükseköğrenim için gittiği Azerbaycan'da Hukuk eğitimini aldı. Türkiye - Azerbaycan ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Azerbaycan Vektör Uluslararası İlim Merkezi tarafından fahri doktora payesi bulunan Altınok evli ve dört çocuk babasıdır.

Gençlik yıllarından itibaren Ülkü Ocakları'nda görev almaya başlayan Turgut Altınok henüz 25 yaşında Milliyetçi Çalışma Partisi Keçiören İlçe Başkanlığına, hemen akabinde de Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerine seçildi. 12 Eylül Darbesi'nden sonra Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Sekreterliğe kadar yükselen Turgut Altınok, 1994 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. 16 Ocak 1999 tarihinde Keçiören Belediye Başkanlığı için tekrar adaylığını kabul etmeyen MHP'den istifa etti ve 17 Ocak 1999 tarihinde Fazilet Partisi'ne katıldı. 1999 yerel seçimlerine Fazilet Partisi Keçiören Belediye başkan adayı olarak giren Turgut Altınok, yeniden Keçiören Belediye Başkanı seçildi.

28 Şubat süreci sonucunda Fazilet Partisi'nin kapatılması ve yerine Saadet Partisi'nin kurulması üzerine Abdullah Gül önderliğindeki yenilikçi kanatla birlikte AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı ve 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'den tekrar Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi. 29 Mart 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile girdiği Büyükşehir Belediye başkan adaylığı yarışını kaybeden Altınok, partisinden gelen yeniden Keçiören Belediye başkan adaylığı teklifini de geri çevirerek aday olmadı.

3Turgut Altınok kimdir, kaç yaşında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçen Turgut Altınok hayatı ve siyasi kariyeri...

28 Haziran 2013'te AK Parti'den istifa etti. 2014 yerel seçimleri için adı birçok parti ile anılan Turgut Altınok yaptığı açıklama ile Büyük Birlik Partisi'nden, Keçiören Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu duyurdu. %30,3 alarak seçimi ikinci sırada bitirdi. 2019 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanlığı için AK Parti'ye dönerek aday olmuş ve kazanmıştır.

ÖZEL HAYATI

Süreyya Altınok ile evlidir. Hacı Mehmet (d. 1984) ve Fatih Furkan (d. 1997) adında iki oğlu, Aybüke (d. 1982) ve Ayça (d. 1990) adında iki kızı vardır.