Asgari ücret artışı konusunda net konuşan gazeteci Abdülkadir Selvi, zam oranını ilk kez kamuoyuyla paylaştı.

LPG'ye zam geliyor! LPG'ye zam geliyor!

Abdülkadir Selvi, bu hafta açıklanacak olan asgari ücret zammına ilişkin kesin ifadeler kullandı. Selvi, asgari ücrete yapılacak zammın en az yüzde 50 olacağını tahmin ettiğini belirtti.

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun, asgari ücretin cuma günü ilan edileceğini söylemesinin ardından, milyonlarca asgari ücretli çalışan ve iktidara yakın kesimler, gelecek duyuruları büyük bir merakla izlemeye başladı.

Yeni belirlenecek asgari ücret, sadece asgari ücretle yaşayan milyonlar için değil, aynı zamanda özel sektörde çalışan birçok kişinin ücret artış oranları için de önemli bir kriter olacak.

Abdülkadir Selvi, bir canlı yayında asgari ücretle ilgili ilgi dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Selvi, asgari ücret zammının yüzde 50’nin altında olmayacağı şeklinde öngörü belirtti. Bu sözlerin ardından birçok kişi, bu öngörünün kulis bilgilerine dayanarak yapıldığına ve bu yüzden gerçek olabileceğine işaret etti.

UZMANLAR YÜKSEK BİR ARTIŞ BEKLİYOR
Şu anda 11 bin 402 lira olan asgari ücret, yüzde 50 zam yapılması halinde 17 bin 103 liraya çıkacak. SGK uzmanları, hükümetin daha önce söylediği gibi 2024 yılında asgari ücrete tek seferde zam yapılması durumunda, ocak ayındaki zam oranının çok yüksek olabileceğini ve bu nedenle yeni asgari ücretin 17 bin liranın üstünde olabileceğini ifade etmişti.