Aylar önce ilanlarda olmayan 2. el arabalar son haftalarda galerilerde birikti. Araba piyasasında satışlar bıçak gibi kesti. Temmuz’da 400 bin TL olan 2. el araba ilan sayısı şu sıralarda 1 milyonu aştı. İlanlar için gelecek kimlik düzenlemesi öncesi (1 Kasım) 2. el araba piyasasında ilan sayılarının daha da artması bekleniyor. 

Bıçak gibi kesen 2. el araba piyasası için 2024 yılının ilk başlarına dikkat çekiliyor.

Konuyla ilgili Milliyet’in haber sitesine açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şunları söyledi:

“Birkaç ay öncesine kıyasla son günlerde e-satış sitelerinde vasıta başlığı altındaki motorlu araç sayısının ortalama %30 civarında arttığını görmekteyiz. Konu genel olarak otomobil üzerinden değerlendirilse de bu başlık altında karavan, motosiklet, deniz araçları, kiralık araçlar hatta ATV gibi kara araçlarının da bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Otomobil-ticari araç ve SUV tipinde araçlar bazında değerlendirildiğinde ilan artışlarının birkaç temel sebebi var. Otomotiv sektöründe talebin düşmesiyle halihazırda ilanlarda var olan araçların satılmaması, ilan havuzunun sabit kalmasına sebep oldu. Bunun üzerine 1 Kasım itibarıyla gelecek düzenleme öncesi ilan paylaşmak isteyen veya fiyatların bir miktar düşmesi sebebiyle araçlarını elden çıkarmak isteyen kişilerin ilan paylaşması sebebiyle sabit kalan ilan havuzuna ek yeni ilanlar eklendi. Kayıt dışı ticaret maksatlı araç alan kişilerin artık müsait zemin bulamaması da elde tutulan araçların ilanlara konmasına vesile oldu.

Geçtiğimiz yıllarda otomobile talebin çok yüksek olduğu ancak oldukça çalkantılı bir 3 yılı geride bıraktık. Otomobil üretimindeki sorunlar sıfır otomobili bulunmaz hale getirirken, yarattığı etki ikinci el piyasasına da yansımıştı. Bu durum otomobilin öncelikle yatırım aracı haline gelmesine, akabinde ise bir kayıt dışı ticaret alanına evrilmesine sebep oldu.

FAHİŞ FİYATLAR GERİ GELDİ

Fahiş fiyatlar konusunda ticaret amaçlı araç alan kişilerin bu sorunun en büyük sebeplerinden biri olduğunu her mecrada dile getirmekteydik. Geldiğimiz noktada bu kişilerin sektörden el çekmesi ile fahiş fiyatlar geri geldi ve sıfır/ikinci el otomobil fiyat makası tekrar tahsis edilmeye başlandı.

OTOMOBİL PİYASASININ NORMALLEŞTİĞİ GEÇİŞ SÜRECİ

Şu an için talep düşük olsa da piyasa düzenin tekrar normalleştiği bir geçiş sürecinin içindeyiz. Yeni yıl itibarıyla piyasamızın hareketlenmeye başlayarak çok daha sağlıklı şekilde seyrine devam edeceği kanaatindeyiz.

OTOMOBİL FİYATLARININ DÜŞÜŞLERİ…

Diğer yandan sıfır ve ikinci el otomobilde sağlanan fiyat düşüşleri ve kampanyalar otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza önemli fırsatlar sunuyor. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız fırsatlar sunan bu dönemi değerlendirerek otomobil alabilirler.”

Para basımı arttı! İşte yeni 200 TL banknotlar.. Para basımı arttı! İşte yeni 200 TL banknotlar..

OTOMOBİL İLANLARINDA ARTIŞ %20-25 ARTIŞ VAR

Tüm bu sebepler bir araya geldiğinde motorlu araç ilanlarında %30 civarında artış görmekteyiz. Ancak otomobil/ticari araç ve SUV kategorileri ayrı ayrı incelendiğinde artışın %20-25 civarı olduğu göze çarpmaktadır. Bu noktada ticari ve hafif ticari araçlarla motosiklet sayısındaki artışın sebeplerinden biri ise, 6+6 yönetmeliği bu araçları kapsamadığından yönelimin bu yöne kaymış olmasıdır. Ancak talebin düşük olması sebebiyle fiyatları arttıracak ve piyasa dengelerini bozacak sonuçlar doğurmamaktadır.