• KONUT KİRALAMALARINA 'AİRBNB' DÜZENLEMESİ

Konut kiralarında yeni bir sayfa açılıyor. Kayıt dışını engellemek için turizm amaçlı kiralaması için izin belgesi almak zorunlu olacak. İzin belgesi olmadığı halde evini kiraya verenlere 100 bin lira idari para cezası uygulanacak.

İzin belgesini almak için 15 gün süre verilecek. Bu süre bittikten sonra izin belgesi almadığı halde kiralamaya devam edenlere 500 bin lira idari para cezası kesilecek.

150387.jpg

O tarihlere dikkat Avrupa'ya gideceklere kötü haber O tarihlere dikkat Avrupa'ya gideceklere kötü haber
  • YOLCU OTOBÜSLERİNE ARAÇ TAKİP CİHAZI TAKMA ZORUNLULUĞU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının kararıyla otobüslerde araç takip cihazı takmak zorunlu olacak.

40208758384-04a0999de1-h.jpg

  • IMEI NUMARALARININ KAYIT DÜZENLEMESİ

Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) nın düzenlemiş olduğu IMEI numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme 1 ocak itibariyle uygulanması zorunlu hale gelecek.

Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK'nin sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek.

Ayrıca, BTK'nin Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024'ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak.

imeo.jpg

  • FİYAT LİSTELERİ GİRİŞ KAPISINDA YER ALACAK

Ticaret Bakanlığınca alınan karar doğrultusunda kafe, restoran, lokanta ve her türlü yiyecek ve içecek hizmeti sunan iş yerleri girişlerine ve kapılarının önüne fiyat listesi koymak zorunda olacak.

Bu uygulamayla tüketicinin en doğru şekilde bilgilendirilmesi ve ekonominin çıkarlarının ne düzeyde olduğunu görerek en üst düzeyde olanları koruma altına alıp vatandaşın mağduriyeti engellenecek.

thumbs-b-c-8f75d9d210ef9a4460a382f766cbc377.jpg

  • İNŞAAT DEMİRİNE İZLEME SİSTEMİ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından verilen karar doğrultusunda İnşaat demirlerini izleyecek olan sistem 1 ocak itibariyle zorunlu olacak. Söz konusu sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

378777.jpg