banner246

Makamında açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "Çiftçimiz Gübre Ve Mazottaki Artışlar Nedeniyle Sonbahar  Ve Kış Ekimini Yapamadı. Ekim Yapanlar İse Gübreyi Yetersiz Kullandı Veya Hiç Kullanamadı. 2021 Yılının Eylül Ayından İtibaren Gübre Fiyatlarındaki Aşırı Yükseliş Gübre Kullanımını Azalttı. Artan Gübre Fiyatları Dikkate Alındığında 2021 Yılında Hububat’tan Dekara 20 Lira,Diğer Ürünlerde Dekara 8 Lira Olan Destek Yetersiz Kaldı. Gübre Desteğinin Bazı Ürünlerde Gübre Maliyetini Karşılama Oranı %1 ‘Lere Kadar Düştü.Gübre Desteğinin Bir Anlamı Kalmadı.Gübre Fiyatlarının Yarısının Devlet Tarafından Destek Olarak Verilmesi Gerekmektedir. Girdi Kalemlerinden En Önemlisi Olan Gübrede Son 1 Yılda Amonyum Sülfat Gübresi %437,Üre Gübresi %403,Amonyum Nitrat Gübresi %371,Dap Gübresi %294 Ve 20-20-20 Kompoze Gübresi %261 Oranında Arttı.Bunun İçin Gübre Fiyatlarının Uygun Seviyede Tutulması Gerekiyor.2022 Yılında Yetersiz Gübre Kullanımının Sonucu Hepimize Yansıyacaktır. Dövizdeki Artış Nedeniyle Bazı Tarım İlaçları Fiyatlarında %70’E Varan Oranda Artış Yansıdı.Geçen Yıla Göre Süt Yemi %97,Besi Yemi Yüzde 96,Oranında Arttı.
Aralık Ayının 20’sinden Sonra Döviz Kurundaki Düşüşler Gıda Ürünlerine Ve Tarımsal Girdi Fiyatlarına Düşüş Yansımadı.Gübredede İndirim Olmadı. Kimyasal Gübreleri Ucuza İthal Ettikleri Halde Fiyatlarını Daha Pahalıya İthal Eden Firmalarla Bir Tutan Ve Haksız Kar Marjlarını Arttıran İthalatçılar Var. Gübre Piyasasının İstikrarsızlığından Yararlanarak Haksız Kazanç Elde Eden Bu Firmaların Ve Dağıtıcıların,Ticaret Bakanlığınca Denetlenerek Piyasa Fiyatlarının Düzenlenmesi Gerekmektedir.Gübre Üreten Ve İthal Eden Tüm Sektörün Dünya Gübre Fiyatlarının Yüksekliği Karşısında Üreticilerin Gübreye Taleplerini Haksız Kazanca Dönüştürmemeleri Gerekiyor.Üreticinin Sırtından Haksız Gelir Elde Etmeye Çalışmak Tarımsal Üretime Vurulacak En Büyük Darbedir. Mazotta Fiyatlar 2021 Yılında %73 Artarak 6lira 68 Kuruştan, 11 Lira 56 Kuruşa Yükseldi.31 Aralık 2021 Den 8 Ocak 2022 Ye Kadarki 1 Haftalık Süreçte Mazotun 1 Litre Fiyatına %19,64 Zam Yapıldı.2022 Yılının Başında 11lira 56 Kuruştan,13 Lira 83 Kuruşa Çıktı.1 Litre Mazot 1 Doları Geçti. Tohuma İhtiyaç Gün Geçtikçe Artıyor.Ekim Alanları Giderek Daraldığından Üretimi Arttırmanın Tek Yolu Verimliliği Arttırmaktır.2020 Ye Göre Buğday Tohumluğu İçin %75 İ,Arpa Tohumluğu İçin %100 Ü Aşan Fiyat Farklılıkları Oldu.Tohum Üretiminin Arttırılması Ve Tohum İhtiyacının  Yurt İçinden Karşılanması Önem Taşıyor.Sertifikalı Tohum Fiyatlarında %100 E Varan Artışlar Yüzünden Sertifikalı Tohum Kullanımı Azalmaya Başladı.Bu Da Rekolte Ve Kaliteye Yansıyacaktır.
Sertifikalı Tohuma Verilen Destekler Arttırılmalı,Üreticiler Teşvik Edilmelidir.Sertifikalı Tohum Fiyatları Düşük Tutulmalıdır. Tarımsal Sulamada Kullanılan Elektrik Makul Seviyede Tutulmalı, Krediler,Faizler,Borçlar Konusunda Yardım Edilmeli, Tarsim Sigorta Primleri Düşürülmeli.

banner254
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.