Ziraat Mühendisleri Bursa Şubesi’nde seçim heyecanı
 Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 7 Ocak 2018 tarihinde yapılacak seçimlerinde, “Bağımsız Ziraat Mühendisleri Grubu”, oluşturdukları liste ile oda seçimlerine hazırlanıyor. Grubun başkan adayı Handan Aydın, hedeflerinin, katılımcı ve demokratik bir yönetim anlayışı ile hareket ederek ziraat mühendisliği mesleğinin toplumda saygın bir yere taşımak olduğunu söyledi.
TÜRKİYE TARIMDA DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİ
Grup üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Handan Aydın, yapmayı hedefledikleri çalışmalarını anlattı. Aydın, Türkiye’de yıllardır tarım ve hayvancılık politikalarında bir dizi yanlışlık yapıldığını ve ziraat mühendislerine bu yanlışları  giderme   fırsatı sunulmadığını belirtti. Uygulanan hatalı politikalar ile Türkiye’nin tohum, fide ve fidanda yabancı ülkelere bağımlı hale geldiğini vurgulayan Handan Aydın, “Oysa 4 mevsim yaşanan ülkemiz, coğrafi açıdan çok avantajlı bir konumdadır. Dışa bağımlıktan kurtulmak için biran önce kendi gen varlığımızı geliştirip tarımın ve insanlığın hizmetine sunmalıyız. Bunu başardığımızda, ülkemizin ekonomisine büyük bir katkı sunulacaktır ve binlerce ziraat mühendisi arkadaşımız da meslek dışı işlerde çalışmak yerine kendiişlerini yapmaya başlayacaklar” dedi.
TARIM VE HAYVANCILIK EHLİYETSİZ ELLERE BIRAKILAMAZ
Tarım ve hayvancılık sektörünün, işin niteliğinden dolayı diğer sektörlerden farklı olduğuna vurgu yapan Handan Aydın, toplanan mahsulün üretim bölgelerine, iklime ve üreticilerin uygulamasına göre değişebildiğini söyledi. Fidanın ya da tohumun toprağa inmesinden, ürünün toplanmasına ve muhafazasına kadar geçen her aşamada bilgi ve tecrübeye ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Aydın, “Bu işte zamanlama çok önemlidir. Çünkü üretilen her mahsul insan sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, tarım ve hayvancılık ehliyetsiz ellere bırakılmayacak kadar önemlidir, üretimin her aşamasının ziraat mühendislerinin kontrolünde yapılması gerekir” dedi. Aydın, Türkiye’de ziraat mühendislerinin hiçbir zaman tarım uygulamalarında gerçek anlamda devreye giremediklerini, karşılarına bürokratik engeller çıkarıldığını veya ticari kaygılarla hareket edildiğini de ifade etti. Aydın, “Bugüne kadar, ülke tarımının, çiftçilerin ve sektörde çalışanların yanında olabileceğimiz bir sistem kurulamadı. Bu durum; ülkemiz ekonomisine, çiftçimize ve meslektaşlarımıza zarar veriyor. Ülkemizde ziraat mühendislerinin bilgisi, çiftçimizin tecrübesi ile birleştirilmeli, sektörde kuruluşlarda işin içine dâhil edilerek gelişmemize ve büyümemize fırsat sunulmalıdır” diye konuştu.
Ziraat Mühendisleri odalarının kuruluş amacının ülke tarımı için sürdürülebilir politikalar geliştirmek ve ziraat mühendislerinin haklarını koruyup mesleğin toplumdaki saygınlığını arttırmak olduğuna vurgu yapan Handan aydın, “Ziraat mühendisleri olarak, ülkemize ve toplumumuza karşı önemli sorumluklarımız var. Ülkemizin tarım potansiyelinin korunması ve arttırılması, hayvancılığın geliştirilmesi, tarım ve hayvancılıkta verimin artırılması, kırsal kesimde yaşayan nüfusun kalkınmasının sağlanması gibi zor ama önemli bir görevimiz var” dedi.
ODAMIZI YÖNETİCİLER VERİMLİ OLAMADILAR
Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde görev yapan mevcut yönetimin üyeleri ve ülke tarımı için gerekli olan titiz çalışmaları tam anlamı ile yerine getirmediklerini de söyleyen Handan Aydın, “Arkadaşlarımız ne yazık ki, ülkemizde ve Bursa’da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi yönünde yenilikçi fikirler ortaya koyamadılar. Tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını tespit edemediler ve ziraat mühendislerinin sorunlarını bilmiyorlar. Bu nedenle, çözüm sunamıyorlar. Bizler bu görevi hakkı ile yerine getirmek için şubemizin yönetimine aday olduk” şeklinde konuştu.
Handan Aydın açıklamasında sadece hür fikirlere sahip olan insanların, içindeki yaşadıkları topluma faydalı olabileceklerini, belirli bir grubun himayesi altında hareket edenlerin ise, hiçbir şey yapamadan zamanı boşa tüketeceklerini söyledi. Aydın, bu gerçekten yola çıkarak gruplarının adını, “Bağımsız Ziraat Mühendisleri” olarak belirlediklerini, göreve gelmeleri halinde ilk projelerinin oda üyeleri arasında birlik ve beraberliği sağlamak olacağını, objektif, tarafsız, demokratik ve katılımcı bir anlayış ile odalarını yöneteceklerini de sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.