banner238

Yeni inegöl buraya kurulacak!

Bursa büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi.

Yapılan inceleme sonrası açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş önce mevcut İnegöl durumuyla ilgili açıklamada bulundu. Başkan Aktaş konuyla ilgili şunları söyledi. Bursa'nın 17 ilçesi var ama İnegöl bu konuda özellikli ilçelerimizde biri tane hızla büyüyen gelişen bir yer. Mobilyası köftesi, kaplıcası turizm gibi önemli artılar var ve sanayin ve ihracatın bu gelişmişliği İnegöl ekonomisine ve gelişmesine ciddi anlamda katkı sağlıyor. Mevcut inegöl'de biliyorsunuz ciddi bir alt yapı çalışmamız var. Avrupa yatırım bankası fonuyla gerçekleştirdiğimiz çalışmanın ikinci ayağında çok yakında başlayacak. Su ile başladık, kanalizasyon ile devam edeceğiz. Belki bir miktar bu çalışmaların sıkıntıları da var ama inşallah bittiğinde 40 sene 50 sene İnegöl çok ciddi bir rahata kavuşacak. Bu konudaki heyecanımızı ve derdimizi daha önce anlatmıştık.  Bunun yanında İnegöl’de ortaya koyduğumuz biz vizyonla şunu ortaya koymuştuk. Şunu ifade etmiştik mevcut İnegöl'ü yenilemek tarihi binaysa restore etmek eskidiyse modernize etmek ve yıkmak seyretme azaltmak ana stratejimiz. Alper Başkanımız da sağ olsun bu şekilde devam ediyor.Yeni otoparklar yapılıyor, spor sahaları yapılıyor, yeni çocuk parkları yapılıyor.  İnegöl spor tesisleri buraya taşınıyor ve inşallah orada İnegöl belediyesinin  vizyon bir projesi olacak bizde bu konuda destek ve katkı vereceğiz. Mevcut İnegöl'de durum böyleyken yeni İnegöl'de ise geçmişte 2 etap Toki yapıldı. 3 etap toki yapılacak zaten Akhisar ve Huzur mahallerimiz bu lokasyon içerisinde. Yine karalar civarına doğru yeni yerleşim anları konutlar var şuanda 45 bin 50 bin civarında bir nüfus var. Tabi buranın imar hareketliliğiyle alakalı bugüne kadar bir yavaşlık vardı. 

Dönem dönem şuna da şahit oluyorduk. Yeni İnegöl denildi ama bu proje tutmadı veya tutmayacak gibi söylemler söyledi. Biz şehrin sağlık gelişmesini sağlamak istiyoruz Bursa'da aynı şekilde yapıyoruz.  Kentsel dönüşümler daha sağlıklı ve daha kolay oluyor açıkçası. Burada hem yüksek kotlarda arsaların olması , hemde daha yüksek katlara çıkabileceğimizi hemde daha modern şehirlerinin ortaya koyabileceğimizi göstergesi. Mevcut İnegöl'de alt yapı çalışmaları yaparken de burada tabi yapıyoruz.    Akhisar mahallemizde 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olan yolun kazı ve dolgusu yapılacak. Yine aynı mahallede 7 bin 194 metrekare iki şerit gidiş iki şerit geliş yolun imar ve dolgu çalışmaları yapılacak. Toplamda 10 buçuk km’lik bir imar yolu kazı ve dolgu yapılacak. Yaklaşık 474 bin 345 metreküp kazı toprak kazısı yaklaşık 237 bin 174 metreküp malzeme kullanılacak 
toplamda 14 buçuk milyon bir bedel harcanacak çalışmalar etap etap devam edecek. Bir miktar huzur ve Akhisar mahallerimiz bu çalışmalardan etkiyecek. Çünkü bir şehir kuruluyor açıkçası burada. Ama inşallah evlatlarımıza ve torunlarımıza daha iyi bir yaşanır bir İnegöl bırakmak için burada bu çalışmaları başlattık. Burada yaşayacak olan nüfus 150 bin 160 bin civarında yeni planlara göre. Burada zaten  50 bine yakın bir nüfus var. Yani yeni bir İnegöl daha burada kuruluyor desek hiçte mübalağa etmemiş oluruz. Burada Kaymakamlı binasından hastanesine, ilkokulundan lisesine kadar tüm alanlar tasarlandı ve düşünüldü. Bu gelişimin ve planlamanın arkasında hepimizin durması gerekiyor. 

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban gerçekten heyecanlıyız öncelikle bu duygumu paylaşmak isterim. Çünkü sayın Başkanımız yeni İnegöl'ün tohumlarını geçmişte atmışlardı. Artık burayı yeşertmenin zamanın 
geldiğini inanıyoruz. Mevcut İnegöl'de artık rezerve alanlarımızın giderek azaldığını görüyoruz. Bunla alakalı da geçmişte  2 etap TOKİ’miz zaten var beraberinde  Akhisar ve Huzur Mahallelerimiz bu 
bölgede yerleşmiş durumunda. Burada 150 KM yol var arkadaşlar sayın başkanımız bir kaç hafta önceden çalışmaları başlatmıştı. Yol ağlarımız yaklaşık  40 kilometrelik genişlikte. Hızlı bir şekilde açık ana arterleri rahatlatıp burada imar hareketliğin ön bir imkan oluşturulmuş oluyor.  kamuya ait alanlar var eğer ki buraya taşıyabilirsek yavaş yavaş ben inanıyorum ki buranın dönüşümü çok daha hızlı olacak.  alanları  yol ağını biran önce imar durumuna açmamız lazım. 

Son olarak konuşan İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, “Bugün İnegöl adına gerçekten gururluyuz ve mutluyuz. Her şey güzel başlar devam etmesi ise onu başlatana bağlıdır. İnegöl’ün gelişmesinde ve kalkınmasında bu 
hizmetlerin başlatılmasından dolayı ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilçe Belediye Başkanımıza  katkı veren kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.  Elbette bunların hep birlikte takipçisiyiz ve burada hepimiz inegöl için buradayız. Biz Kaymakamlık olarak bize burada ne düşüyorsa elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.