Ülkemizi Pisa sınavında temsil edecek okullardan birisi de Naire Cikayeva Anadolu lisesi oldu

 Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır. PISA’nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir.

Ülkemiz de OECD üyesi olarak, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bu araştırmaya katılmaktadır. PISA’da; çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri kullanılmaktadır.

PISA sınavına katılacak okullar nüfus yoğunluğuna göre ayrılan 12 bölge içerisinden 15 yaş öğrenci çağ nüfusu oranına göre her okul türünden rastgele seçilmektedir. Bu okullar içerisinden de 15 yaş grubundan rastgele öğrenciler belirlenmesi yoluyla öğrenciler seçilmektedir.

Okul Müdürü Cavit YAKŞİ: Her Şeyden önce NAİRE ÇİKAYEVA ANADOLU LİSESİ olarak İnegöl’ü Bursa’yı ve Ülkemizi PİSA’ da temsil ediyor olmanın gururunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum.

2018 yılı PİSA uygulamasına ilimizden beş okul ,ilçemizden ise Naire Çikayeva Anadolu Lisesi olarak tek okul katılmaktayız. Ekim ayından bu güne yoğun bir süreçten geçtik. Okul müdürü ve görevli koordinatör öğretmenlerimiz Antalya ‘da eğitime tabi tutuldular. Devam eden süreçte öğrencilerin motive edilmesi çalışmaları yaptık. Okulumuzun her yanına afişler pankartlar astık. Öğrencilerimize özel tişörtler yaptırdık. Ayrıca öğretmen ve öğrenci bilgilendirme ve motivasyon çalışmaları yaptık .

Bu çalışmalar esnasında İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz tarafından sürekli desteklendik. Özellikle ilçe milli eğitim müdürümüz Fatih Bilican’a konu ile ilgili şube müdürlerimiz Ali Doğru ve Ayfer Er’e maddi ve manevi anlamdaki desteklerinden dolayı okulum adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bilgisayar laboratuarlarını bizim için düzenleyen ve sınavda bizi misafir edecek olan Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yazdan Taşdemir’e ve atölye öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Ayrıca ekim ayından bu yana hafta sonu ve gece gündüz demeden çalışan matematik öğretmenimiz Serdar Doğan’a, Edebiyat öğretmenimiz Gülistan Sarıkaya’ya, Fizik öğretmenimiz Engin Sıtkı Demiral’a ve Bilgisayar Formatör öğretmenimiz Mustafa Ünsal’a özellikle teşekkür ediyorum.

Çalışmalarımız esnasında bize rehberlik amacıyla ziyaretimize gelerek bizleri onurlandıran Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Eğitim Psikolojileri Daire Başkanımız Seyit Ahmet Kayhan beyefendiye ve Eğitim Politikaları İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı Şube Müdürü Hüseyin Uz beyefendiye şükranlarımızı sunarım.

Umuyorum ki PİSA’da Türkiye’deki en başarılı okullardan biri olacağız. PİSA milli takımında yer almaktan onur ve gurur duyuyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.