Törenlere, dün saat 09.30´da Atatürk anıtı önünde başladı. Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin anıta sunulması ve saygı duruşu ile istiklal marşının okunmasıyla anıt önünde son bulan törenlere, Ertuğrulgazi Ortaokulu´nda devam edildi.

Okulun bahçesinde düzenlenen törene, Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başsavcı Osman Köse, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan ve bazı okul müdürleri ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

YENİ BİLGİLER, YENİ DOSTLUKLAR, GÜZEL GÜNLER

Günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan okul öğrencilerinden Dilan Kara, “Okullarımızın açıldığı bu haftayı İlköğretim Haftası olarak kutluyoruz. Şu anda hepimiz, yeni bir eğitim öğretim yılına başlamış olmanın coşkusu içindeyiz. Kavuştuğumuz okulumuz, öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız, hepimizi sevince boğdu. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla bir an önce tanışmayı arzuluyoruz. Okul bizim ikinci evimiz gibidir. Beraber yaşamayı, sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı burada öğreniyoruz. Öğrendiğimiz bilgiler yanında oynadığımız oyunlar ve söylediğimiz şarkılarla hoşça vakit geçiriyor, ortak sevinçler paylaşıyoruz. Kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, okuma-yazma öğrenmekle başlar. Daha sonra öğrendiklerimizle ise iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurafeden ayırır ve bugünkü dünyanın ulaştığı bilgi birikimini elde ederiz. Bilgisiz ve eğitimsiz insanlar daha çok suç işler. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eğitimli insan sayısıyla ölçülür. Yeni bilgiler, yeni dostluklar, güzel günler ve aydınlık fikirlere kavuşmanız dileği ile İlköğretim Haftanızı kutluyorum” dedi.

GÜNÜMÜZDE BİLGİYE ERİŞİM KAYNAKLARI OLDUKÇA GENİŞTİR

Ertuğrulgazi Ortaokulu Müdürü Ahmet Sağlam ise “Çağdaş eğitim standartlarının iyi eğitim görmüş bireylerin ve bilginin giderek daha büyük bir güç haline geldiği günümüzde eğitimin bütün unsurları olarak bizlere büyük görevler düşmektedir. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri, yenilikleri izlemek ve ülkemizin gelişmesine katkı sunmak hatta belirleyici olmak eğitim kurumlarının görevidir. Günümüzde bilgiye erişim kaynakları oldukça geniştir. Bu kaynaklara en kolay şekilde erişimi sağlamak için rehberlik edicilik görevimizin bilincindeyiz. Okulumuzun idarecisinden hizmetlisine kadar tüm çalışanları, eğitim öğretim sürecinin aksamayan bir dişlisi olmaya gönüllüdür. 2014-15 eğitim öğretim yılında faaliyete geçen okulumuzun 2015-16 yılındaki hedeflerine kısaca değinmek istiyorum. Öncelikli işimiz elbette ki eğitim öğretim olanaklarını en üst düzeye çıkarmaktır. Bu bağlamda okul çalışmalarımızı ve öğrenci etkinliklerimizi sizlere daha iyi duyurmak için okul web sitemizi daha etkin kullanmamız gerekmektedir. Okul ve çevre ilişkilerini daha da genişletmek için, yerel yönetimle sürekli etkileşim içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu dönemde öğrenci başarısını her anlamda daha da yükseltebilmek adına değerli velilerimizle daha etkili bir iletişim süreci başlatmak istiyoruz. Öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini, akademik ve sosyal becerilerini iyi analiz ederek, onların geleceklerine yön vererek en uygun mesleğin seçimine bir alt zemin oluşturmak için bütün öğretmenlerimizle seferber olacağız. Ülkemizi emanet edeceğimiz bu pırıl pırıl çocukların daha iyi donanıma sahip olarak okulumuzdan mezun olması en büyük gayemiz olacaktır. Okulumuzun yapılmasında büyük emekleri olan İlçe Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve bu programın hazırlanmasında bizlere destek sunan Ertuğrulgazi Derneğine, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze, ayrıca okulumuza Atatürk Köşesi´ni yapan Atatürkçü Düşünce Derneği´ne sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sizleri saygıyla selamlıyor, 2015-16 eğitim öğretim yılının okulumuz ve ülkemiz öğrencileri için hayırlı olmasını yüce Allah´tan niyaz ediyorum” dedi.

ÇAĞIN TEKNOLOJİK ARAÇLARIYLA DONATILMIŞ OKULLAR

Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican ise, “2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk gününde, sizlerle birlikte olmanın, Türkiye´nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek olan değerli öğretmenlerimizle ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızla birlikte olmanın farklı heyecanı ve gururu içinde sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. İlköğretim, öğrencileri ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata ve üst öğrenime hazırlayan; 6-13 yaşları arasında zorunlu eğitim çağını kapsar. Başöğretmen Atatürk´ün Türk Milletine hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolu toplumun eğitilmesinden geçer. Bu nedenle İlköğretim Haftası 92 yıldan beri ülkemizde anlamını artırarak kutlanmaktadır. Çok Kıymetli Öğretmen ve Yönetici Arkadaşlarım; Eğitimin kalitesinin temel belirleyicileri olan siz değerli öğretmenlerimizin, mesleğin gereklerine göre yetişen, sürekli kendini geliştirme isteğinde bulunan, işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişiler olması; yöneticilerin ise öğretim konularında güçlü liderlik gösteren, öğrenci ve öğretmenlerin beklentilerini açıkça ortaya koyan ve bunları öğrencilere ulaştıran, öğretim programlarının başarısı için yeni bir yönetim sistemi geliştiren kişiler olması hedefimizdir. Amacımız sadece bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli, ahlaklı, erdemli, Milli ve Manevi Değerlerine bağlı bir nesil yetiştirebilmek olmalıdır. Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrencilerim; Kendinize, ailenize, çevrenize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak, okuma-yazma öğrenmekle başlar. Daha sonra öğrendiklerinizle iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurafeden ayırır ve bugünkü dünyanın ulaştığı bilgi birikimini elde edersiniz. Bilgisiz ve eğitimsiz insanlar daha çok suç işler. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eğitimli insan sayısıyla ölçülür. Ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakla yürüyen öğrencilerden,50-60 kişilik sınıflardan, bir sırada birlikte oturan 3-4 öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, ilçemizde ortalama 30 kişilik sınıflarda, tek kişilik sıralarda oturarak, çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış okullarda, yetkin öğretmenlerin elinde eğitim görüyorsunuz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, bu imkânları değerlendirerek çok çalışıp başarılı olmanız, böylece kendinize, ailenize ve milletimize faydalı, ahlaklı ve erdemli bireyler olarak yetişmenizdir.” Dedi.

ÖĞRENCİNİZLE İLGİLENİNİZ

Velilere seslenen Bilican, “Hepimizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı ve manevi değerlerine bağlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmaktır. Bu nedenle sürekli okullarınızı, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz öğrencinizle ilgileniniz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız. Çevremizde gençler arasında maalesef kötü alışkanlıklar yaygınlaşmıştır. Bunun için okul ve aile işbirliği içerisinde çocuklarımızı bu tehlikelerden korumalıyız. Allah tüm çocuklarımızı, gençlerimizi ve tüm insanlarımızı her türlü kötülüklerden ve şerlilerin şerrinden korusun.” Şeklinde konuştu.

Eğitim hizmetleri hakkında bilgi veren Müdür Bilican, “İnegöl Eğitimi Hakkında 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başında ilçemizde 107 resmi, 23 özel olmak üzere toplam 130 okul ve kurumumuzda 52 bin civarında örgün eğitim, 6 bin civarında da Açık Öğretim olmak üzere toplamda 58 bin öğrencimiz, 3 bin 500 civarında eğitimci ve eğitim çalışanımızla, eğitim öğretime başlamış bulunuyoruz. Bu eğitim-öğretim yılı için öğrencilerimize 859 bin adet kitap dağıtımı yapılmıştır. İlçemizin yanısıra Yenişehir İlçesindeki okullara da kitap dağıtımı Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Kitapların 737 bin adedi İlçemizdeki okullarımıza, 122 bin adedi ise Yenişehir´deki okullara dağıtılmıştır. Taşıma kapsamına dâhil olan Yerleşim yerlerinden toplam 2960 öğrencimizi 183 araçla okullarına taşıyacağız ve bu öğrencilerimize aynı zamanda öğlen yemeği vereceğiz. Yine okullarımızın 65 tanesinde Fatih Projesi kapsamında bin 573 adet etkileşimli tahta kurulumu yapılmıştır. 35 okulumuzda ise altyapı sistem kurulumları başlatılmış olup bir yıl içerisinde tamamlanarak 671 adet etkileşimli tahta kurulumu yapılacaktır. Öğrencilerimize Tablet Bilgisayarların dağıtılmasına başlanmış olup, belli bir süre içerisinde kapsam dâhilindeki öğrencilerin hepsine dağıtılacaktır. Bir önceki eğitim öğretim yılında bu okulumuzun da dâhil olduğu, Devlet ve Hayırseverlerimiz tarafından yaptırılan yeni okullarımız ile dönüştürülen okullarımızla birlikte toplam 15 okul ve 1 Halk Eğitim Merkezi eğitim hizmetine sunulmuştu.” Dedi.

2 OKUL DAHA HİZMETE GİRDİ

2015-2016 eğitim öğretim yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan 2 okulun daha eğitim öğretim hizmetine sunulduğunu bildiren Bilican, “Bunlardan biri Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi yanında yapılan 24 derslikli Nuri Pakdil İmam-Hatip Ortaokulu diğeri ise Alanyurt Kocatepe İlköğretim Okulu yanında yapılan 8 derslikli Halime Hatun Anaokuludur. Ayrıca yapımı devam eden okullarımız vardır. Bunlardan Huzur mahallesinde 24 derslikli ortaokul binası bitme aşamasına gelmiş olup bu eğitim-öğretim yılı içerisinde eğitime açacağız. Orhaniye mahallesinde 24 derslikli bir okul binası ile Hocaköyde 8 derslikli ilkokul binasının yapımlarına başlanmış olup 2016-2017 eğitim öğretim yılında hizmete sunulacaktır. Yine İlçemiz Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından Akhisar İlkokulunun yanında 24 derslikli bir ortaokul binası yapımına yakın zamanda başlanarak 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitim hizmetine sunulacaktır. Öğrencilerimize bu imkânları sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız olmak üzere, eğitim adına her türlü çabayı sarf eden Sayın Valimize, Yoğun çaba ve gayretleri ile bizlere her türlü desteğini esirgemeyen Sayın Milletvekilimize, devamlı istişare halinde olarak bilgi ve tecrübelerinden istifade ettiğimiz Sayın Kaymakamımıza, Her türlü katkıyı sağlayan Sayın Belediye Başkanımıza, İlçe Başkanımıza ve Siyasilerimize, Hayırseverlerimize, diğer Kurum ve Kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, yöneticilerimize, tüm eğitim çalışanlarımıza ve velilerimize hayırlı olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.” İfadelerini kullandı.

TEK BİR ŞEY YAPACAKSINIZ; ÇALIŞACAKSINIZ

Kaymakam Ali Akça´da, “Uzunca bir tatilden yeni döndünüz ve ilk ders zili bugün çaldı. Gezdiniz, dinlendiniz, oynadınız, ödev verildiyse ödevlerinizi yaptınız ve bugün yeniden okul başladı. Hayırlı olsun. Bir toplumun kendine ait olan değerleri vardır, kendine ait kültürü vardır, kendine ait inançları vardır. Eğitim hem bunların hem de bilimsel gerçeklerin hem mevcut nesle hem de gelecek nesle aktarılması faaliyetidir. Eğitim ailede başlar. Ailede başlayan eğitim okulda devam eder. Okulda devam eden eğitim toplumun her katmanında ve yaşamın her alanında pekişir. Eğitim öğretim faaliyeti hayat boyu devam eden bir faaliyettir. Peygamberimiz; beşikten mezara kadar ilim tahsil edin demiş. Eğitim öyle olmalı ki hayatın gerçeklerine ve bilimsel gerçeklere de uygun olmalıdır. Eğitim bir toplumu ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum yapar ya da esaret ve sefalete sürükler. O yüzden eğitimin bilimsel gerçeklere ve hayatın gerçeklerine de uygun olması önemlidir. Sizler geleceğimizsiniz, yarınlarımızsınız. Sizler annelerin, babaların, bizlerin gözbebeğisiniz. Başarılı olmak durumundasınız. Onun için de tek bir şey yapacaksınız; çalışacaksınız. Ama disiplinli çalışacaksınız. Hepiniz enerjiksiniz. Bu enerjinizi insan ilişkilerinde de yoğunlaştırın ve içinde bulunduğumuz topluma saygılı olun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından anasınıfı öğrencileri gösterileri ile programa renk kattı.

Program, protokol üyeleri tarafından öğrencilere kitap dağıtımı ile sona erdi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.