Bayer´in üretimi Aralık ayına kadar durdurması ve Alman devi BASF´ta çıkan yangın sünger hammaddesi olan TDI ürününün piyasaya arzında sıkıntılar ortaya çıkardı. Hammadde üretimi azaldı, sünger fiyatında yüzde 70´e varan artış yaşandı. En büyük sıkıntı ise mobilyanın başkenti Bursa´nın İnegöl ilçesinde yaşanıyor.

BİRİ ÜRETİMİ DURDURDU, BİRİ YANDI
Dünyanın en büyük kimyasal tesisi olan Almanya´daki BASF tesislerinde çıkan yangın özellikle koltuk imalatçılarını zor durumda bıraktı. Süngerin ham maddesinin üretildiği fabrikada çıkan yangının ardından mobilya sektöründe sünger sıkıntısı yaşanmaya başladı. Şuanda dünyada tek kalan hammadde üreticisi firma İnegöllü mobilyacıları ve sünger fabrikalarını kara karar düşündürüyor. Arz-talep dengesinin sağlanamaması nedeniyle sünger fiyatlarındaki yüzde yüzlere varan artışlar İnegöllü mobilyacıların belini büktü. Türkiye mobilya sektörünü zora sokan bu durumun yılbaşına kadar süreceği tahmin ediliyor. 8-13 tarihleri arasında İnegöl´de gerçekleştirilecek olan 36. Modef EXPO´ya katılacak olan mobilyacılar, ürünlerinin fiyatını belirlemekte zorluk çekiyor. Üretim kapasitesini sünger bulamadıkları için düşüren İnegöllü koltuk üreticileri yetkililerden destek bekliyor.
SÜNGERDE SIKINTI VAR
Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Sünger sektöründe sıkıntılar var. Bu sıkıntı birazda gerekli ham maddenin temini ile ilgili. Sünger fabrikalarımız ham madde sorununu çözmek için gerekli çalışmayı yapıyorlar. Tabi bu durum da koltukta maliyetlerin yükselmesine sebep oluyor. Özellikle koltuk sektörü sıkıntılı süreç geçiriyor. Sünger fabrikaları ile görüşüyoruz” dedi.
YILSONUNA KADAR ÇÖZÜLECEĞİ SÖYLENİYOR
Yılsonuna kadar sünger ham madde sorununun çözüleceğinin ifade edildiğini aktaran Güleç, “Tabi yaşanan bu sıkıntı, mobilya sezonuna girildiği, ekonomimizin düzelmeye başladığı bu aylarda fiyat artışı olması mobilyacılarımızı olumsuz etkiliyor. Temennimiz sünger fabrikalarının hammadde sorununu çözerek, gereken fiyat indirimini yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ ise, “Ham madde sıkıntısından kaynaklanan bir sorun var. 15-20 gündür bu problemi yaşıyoruz. Avrupa´daki hammadde fabrikasının yanması, birinin üretimi durdurmasından kaynaklanan süreç. Böyle olunca hammadde eksikliği ortaya çıktı. İnegöl´deki sünger fabrikaları hammadde bulmakta zorlanıyorlar. Fiyatlarda günlük değişen bir pozisyona geldi. Sünger fiyatlarında yüzde 40 oranında bir artış oldu. Bu artış üreticimizi etkiliyor. Ürünlerin fiyatına yansıtmak durumunda kalınıyor. Bu da satış noktasında zorluk çıkarıyor” dedi.
KOLTUK FİYATLARI ARTTI
Sünger fiyatlarının artmasının, koltuk satış fiyatlarına yansıdığını aktaran Uğurdağ, “Koltuk satışlarında yüzde 10 civarında bir artış söz konusu. En büyük sıkıntı ürünün bulunmamasında. İkincisi fiyatın ve vadenin sabit olmaması üzücü durum, fiyatın her gün değişken olması. Bu bilinmezlikler üreticimizi yoruyor. Maliyet hesabı yapamıyoruz. Sipariş alamıyoruz. Sürecin en kısa sürede normale döneceği kanaatindeyiz” diye konuştu. Çağrıda bulunan Uğurdağ, “Hammaddeciler ve üreticiler aynı gemideyiz. Birbirimizi gözetmek, kollamak zorundayız” şeklinde konuştu.
KASIM FUARINI ETKİLEYECEK
Ham maddeden kaynaklanan sünger bulma zorluğunun İnegöl´deki Kasım fuarına zarar vereceğinin altını çizen Uğurdağ, “Yaklaşan fuar öncesi böyle bir durumun ortaya çıkması derinden üzmüştür. Bu fiyatlarda fuardaki ürünlerin satışını da olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.
HAMMADDE SORUNU
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan´da, “Almanya´daki sünger ham madde üretim tesislerinde çıkan yangından dolayı Türkiye´de de sünger fabrikalarında çıkan sıkıntı üretici firmalarımıza yansıdı. Maalesef son 20 günden beri süngere fiyat biçemiyorlar. Mobilyacılarımız, sünger tedarikinde sıkıntı yaşıyor. Şu an gelen siparişleri de ötelemek durumunda kalıyorlar. Önümüzde de yaklaşan 8-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz mobilya fuarımız var. İnegöl olarak dünyaya mobilya satarken koltukta satıyoruz. Sünger bizim her mobilyamızda kullanılmaktadır. Bu sorunun bir an evvel çözülmesini, alternatif ham madde üreticilerinin bulunmasını istiyoruz. Çünkü Almanya´da şuan bir tane ham madde firması kaldı. Alternatifsiz olduğu için şuan bu sıkıntıları yaşıyoruz. Bir an önce sorunun çözülmesini istiyoruz. Bu sorun sadece İnegöl´ün değil, Türkiye genelindeki koltuk üreticilerin de sorunudur” dedi. 
YÜZDE YÜZE VARAN ARTIŞ
Sünger fiyatlarında zaman zaman yüzde yüze varan artışların yaşandığının altını çizen Ayhan, “Koltuk fiyatlarını da etkiliyor bu durum. Koltuk satış fiyatlarında yüzde 20´ler seviyesinde arttığını söyleyebiliriz. Firmalarımızın sünger stokları sona yaklaştı. Sünger sıkıntısı hat safhada” diye konuştu.
FUARA BOYNU BÜKÜK GİRECEKLER
Sünger fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle firmalarında İnegöl Kasım Fuarında sergileyecekleri ürünlerin fiyatını belirlemekte zorluk çekeceğine işaret eden Ayhan, “Fuara ürünlerini getiren firmalar tanıtımlarını yapacaklar ama fiyatlarını sonradan belirlemek durumunda kalacaklar. Bu sorunun yılbaşına kadar düzelmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.