Kırmızı et fiyatları düşecek mi?

 Et fiyatlarında ki yükselişi değerlendiren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Süt Üreticileri Birliği Genel muhasip üyesi, İnegöl Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şaban Çetizli, Türkiye’de gerçekten et sıkıntısı olduğunu belirterek, “Bakanlığımız 29 bin ton ithal et getirecek. Etler geldiğinde piyasada bir oturma olacak” dedi.

ÇELİK’TEN UMUTLUYUZ
Gıda, Tarım ve Hayvanlık Bakanlığına Faruk Çelik’in getirilmesine sevindiklerini ifade eden Şaban Çetizli, “Ondan umutluyuz. Ülkemizde hayvancılık sektörünün ne hale gelmesi gerektiği konusunda kendisiyle çalışmalar yapıyoruz. Cuma günü Bakanımız Bursa’da olacak. Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getireceğiz. Bakanlığımız güzel çalışmalar yapıyor” diye konuştu.
SIKINTI ÜRETİMDEN BAŞLIYOR
Ülkede ki et sorununun her geçen gün konuşulur hale geldiğini belirten Çetizli, “Türkiye’de gerçekten et sıkıntısı var. Ama sıkıntı üretimden başlıyor. Üreticimizin girdi maliyetleri yüksek. Biz Bakanlığımıza bu konuyu yazdık. Bunu dikkate alacaklarına inanıyoruz. Köylerimizde soğutma tanklarımız var. Bunların tarımsal desteklemelerden, indirimlerden yararlanmasını istiyoruz. Sulama da yüzde 50 indirim nasıl yapılıyorsa, soğutma tanklarına yapılmasını talep ettik. Köylerde ki hayvancılık tamamen bitmekte. İnegöl’ümüzde hayvan ve işletme sayısı her geçen gün azalmakta. Girdi maliyetlerimiz yüksek. Devletimiz yemde ve gübre de KDV’yi kaldırdı. İyi güzel ama yem 2 liraya indir. Kişiye göre işletmeler üzerine fiyat koyuyor. Veresiye ise adam bir şey diyemiyor. Buna kalıcı bir çözüm bulunmalı ve destekleme verilmeli” dedi.
29 BİN TON İTHAL ET GELECEK
Bakanlığın 29 bin ton ithal et getireceğini belirten Çetizli, “Etler geldiğinde piyasada bir oturma olacak. Peki oturma olduğunda ne olacak? Kasaplardaki, marketlerdeki etlerin denetlenmesi gerekiyor. Bugün 28 liraya kuzu kesiliyor. 60 liraya kuzu pirzola satılıyor. Bu doğal değil, uygun değil. Kasapların da denetlenmesi gerekiyor. 24 liraya dana kesiliyor. 38-40 lira kıyma doğal değil. Bunların denetlenmesi gerekiyor. Tabi burada bir husus daha var. Et ve Süt Kurumumuz piyasalardan ucuza et sattığını biliyoruz. Bunu kasaplarla mukayese ediyorlar. Ancak kasapların algısı, vergisi, işçisi var, maliyetleri yüksek. Zararı da, karıda kendi çekiyor. Ama Et ve Süt Kurumu zarar da etse devletimiz karşılıyor. Bununla kasaplar mukayese edilemez. Et ve Süt Kurumuyla bir tutulamayız. Ama tabi ki, vatandaşımızın ucuz et yemesini isteriz. Önce devletin girdi maliyetlerini düşürmesi gerekir. Elektrik, yem, su gibi her türlü girdiyi düşünmesi gerekir. Desteklerin artması gerekir. Hala biz 8 senedir Anaç-Sığır Desteği olarak 225 lira alıyoruz. Bu desteğin daha fazla olması gerekir. Süt desteği 9 kuruşa çıktı. İnşallah daha da artacaktır. 2012 yılında devletimiz besi danasına et desteğini 300 liradan başladı. Bunu sonra 150 liraya indirdi. Stopajı, vergisi derken alacağı paradan daha fazla ödeme yapıyor. Bu nedenle başvuran olmuyor. Elimizdeki hayvanların resmi kaydını tutmamız gerekiyor. Ama 2014’ten 2015 yılına kadar yüzde 50 fire verdi” diye konuştu.
SADECE ET GELMESİN 
Devletin et üreticilerine yönelik teşvikini arttırması gerektiğini belirten Çetizli, “Ben et gelmesin demiyorum. Ama et mi, hayvan mı geldiğinde karlı olduğunun hesabını yapmak lazım. Bizim birlikler olarak projelerimiz vardı. 3 senedir Bakanlıkla görüşüyoruz. Burada üreticimize, işçimize istihdam yaratmamız lazım. Hem köylümüze para kazandıracağız hem istihdam yarattıracağız hem de katma değer sağlatacağız. Biz hayvan getirirsek ne olur? Bu hayvanı getirdiğimiz de derisiyle bir katma değer sağlayacağız. Kaç tane iş kolu bundan ekmek yiyecek. Sakatatından, bağırsağından aynı şekilde. Ama dışarıdan sadece et geldiğinde burada benim kanaatim birileri sebeplenecek diye endişem var. Bundan dolayı ben hayvan gelmesini istiyorum. Ve üreticiye de sıfır faizli besi danası dağıtılmasını istiyoruz” dedi.
ŞUAN İNEGÖL’ÜMÜZDE VE BURSA CİVARINDA ŞAP HASTALIĞI BİTMİŞTİR
Şap hastalığıyla ilgili zamanında açıklamalar yaptığını belirten Şaban Çetizli, “Bununla ilgili sonrasında bazı tepkiler gelmişti. Bakanlığımız, il ve ilçe müdürlüklerimiz güzel çalışmalar yaptılar. Anında müdahaleler yaptılar. Aşı çalışmaları yapıldı. Şuan İnegöl’ümüzde ve Bursa civarında şap hastalığı bitmiştir. Şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarlarının kapanmasında et fiyatlarına bir yansıma olmadı. Bazı spekülatörler bunu sebep gösterdi. Hayvan bulamıyoruz dedi. Hayır, et var. Et ve Süt Kurumu büyük firmalara et verdi. Biraz rahatlama oldu. İnegöl’de 38 lira olan kıymaya 36 lira yazanlar bile var. 34-33 liraya verenler var. Piyasa da biraz oturma var. İthal et gelecek. Diğer yandan canlı hayvan geliyor. Ama Türkiye’de et pahalı değil. Gelir düzeyi düşük olanlara pahalı. Ama tabi ki bonfile, pirzola yüksek fiyata satılıyor. Ben pirzolanın 40 liradan, kıymanın da 32 liradan satılmasın isterim. Ama tabi ki girdi maliyetlerinin düşük olursa bunlar olur” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.