banner229

 31 Aralık 2014 yılında  bir yoğun kar yağışı nedeniyle yıkılan merpa pazar yeri büyükşehir belediyesi ve inegöl belediyesi işbirliğinde tekrar yapılacak hizmete açıldı.

 Tören'de ilk konuşmayı İnegöl Meyveciler, Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Vehbi Durgut yaptı. Durgut “2014’ün 31 Aralık’ında bir kaza sonucu pazarımız çökmüştü. Büyükşehir ve İnegöl Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı pazarın açılışını yapıyoruz. Pazarın yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “31 Aralık 2014 tarihinde İnegöl’de gerek kırsalda gerek merkezde birçok yıkımlara sebep olan kar yağışında pazaryerimiz de çökmüştü. Hiçbir esnafımızın can kaybı olmadı ama mal kaybıyla alakalı sıkıntılar yaşanmıştı. Birkaç gün sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız burayı ziyaret etmiş ve bazı kararlar almıştı. Bu zararların tazminiyle alakalı İnegöl Belediyesi olarak konunun tarafı oldu. İlçe Kaymakamlığı desteğiyle onların finansmanını sağladık. Akabinde yan tarafta açık pazara geçtik ve burada çalışmalar başlattık. Hem Bursa’da hem İnegöl’de pazaryerleri çok güzel detaylandırılıyor ama otoparkları pek göz önüne alınmıyor. Bu pazarın maliyeti yaklaşık 13-14 milyon TL. Yanında köylülerimizle alakalı köylü pazarımızı ve otoparkımızı da İnegöl Belediyesi olarak yaklaşık 4 milyon maliyetle ortaya çıkardık. İnegöl Bursa’nın merkezden sonra en büyük ilçesi. 250 bin nüfusu, 1 milyar doları aşan dış ticaret hacmi ile her şeyin en güzelini hak ediyor. Bazı gecikmeler oldu ama nihayetinde Türkiye’deki birçok pazaryeriyle kıyaslandığında standartların üzerinde market ayarında bir pazaryeri gerçekleşti. Burası haftanın 1 günü değil 3-4 günü ve özel günlerde de kullanılan bir bölge. 200 araçlık otoparkı da kullanılarak nezih bir şekilde İnegöl halkına hizmet edecek. Projelerimiz devam ediyor. Hayvan barınağı, doğal yaşam çiftliği, ürün toplama merkezi gibi hizmetlerimizi de sürdürüyoruz. Projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bereketli günde Bakanlarımızla birlikte İnegöl’ün yaşanabilir, çağdaş bir kent olma yolunca güzel bir tesis kazandırıyoruz. Eğitim şehri İnegöl’ümüze yakışacak, pazarcı esnafının haftanın belli günlerinde pazar yaptığı ve onun dışında 12 bin metrekare alanda her türlü etkinlikte kullanılacak bir merkez… Konstrüksiyonu ile güzel bir merkez oldu. 2 yıl önce burası çökmüştü, şimdi çok daha güzel bir tesis oldu. Başta arsayı tahsis eden İnegöl Belediyemiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Esnafımıza, İnegöl’ümüze ve Bursa’mıza hayırlı olsun.”

Türkiye olarak kritik günler yaşıyoruz ve inşallah önümüzdeki eşikleri de atlamış olacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bu günde sonra da yolumuza devam edeceğiz. Türkiye gelişecek ve büyüyecek, düşmanlarımız üzülecek, dostlarımız sevinecek. Biz de bunun için çalışacağız. Hükümetimiz, Bakanlarımız, Belediyelerimiz, Kaymakamlıklarımızla belde ve ilçelerimizin yaşanabilir, üretebilir hale gelmesi, kent ekonomilerinin sağlamlaştırılması açısından çalışıyoruz. Güçlü şehirlerle güçlü Türkiye’yi oluşturacağız. Öncü olmaya gayret ediyoruz. Bursa, y4erel yönetimlerde öncü bir şehir.  Belediyecilik dendiğinde örnekleri Bursa’dan veriliyor. Eğitimde, güvenlikte, sağlıkta, ulaşımda ve her alanda Bakanlıklarımızla, kurumlarımızla icraatlar yapmaya gayret ediyoruz. Hedefimiz; kentimizi geliştirmektir. Bu örnek çalışmalarla Bursa büyük mesafe aldı. Yaşanabilir kentler sıralamasında 1. sıraya geldi ve her geçen gün daha iyi noktalara geliyoruz. Az imkânlarla büyük projeler gerçekleşiyor. Bursa ve İnegöl’ün her yanı şantiye. İnegöl’de yapılamayanları yapıyoruz. Altyapı ve üstyapısıyla İnegöl’ün yeni baştan düzenlenmesi için çalışıyoruz. Nerede bir sıkıntı varsa Büyükşehir orada… Yangın çıktı Beylik Hanı yandı, önümüzdeki günlerde oranın açılışını yapacağız. Bugüne kadar İnegöl’de yapılan çalışmalarda sadece 52 trilyonluk yol yapmışız. Sulama ve benzeri çalışmalarda 53 trilyon… Her konuda çalışmalar var. İnegöl’ün çevresine yapılan yatırımlar, spor tesisleri, kırsal yatırımları… Çiftçinin daha fazla üretmesi, kırsalın göç vermemesi, tarlaların sulanması ve her alanda Büyükşehir var. 15 trilyonluk tesis İnegölspor’a yapılıyor, önümüzdeki yıl onun da açılışını yapacağız. İnegöl’ün her köşesinde Büyükşehir Belediyesi var. İtfaiye teşkilatı yenileniyor, hal yenileniyor… 3 yıl içinde İnegöl’e 150 trilyonluk yatırım yapmışız. İnegöl’ün altyapısı komple yenilenecek, onun için 150 trilyon bütçe hazırlanıyor. İnegöl, Büyükşehir ile gelişiyor. Bu hizmetler artarak devam edecek ve İnegöl bunu çok daha güzel bir şekilde fark edecek.”

“12 bin metrekare alan komple yenilendi. Bununla ilgili ilave sosyal alanlar, zabıta, güvenlik, tuvaletler, restoran ve kafeterya bölümleri bulunuyor. 13 milyon liraya mal oldu. Diğer ilaveler devam ediyor. Yapacak çok işimiz var. Pazarcıların faaliyetlerinin yanı sıra burada her şey yapılır. İnegöl’e yakıştı. Bu konuda katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bursa’mıza, İnegöl’ümüze, esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun.”


İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, “Bu açılışın maddi değerinden daha önemli olan esnafımıza hizmet edecek bir mekânın açılışı olmasıdır. Esnafımız bizim kültürümüzün ana damarıdır. Onun için esnafımıza ne yapsak onlarım hakkıdır, onlar bizim istikrarımızın temsilcisidir ve her zaman Türkiye’nin Osmanlı ve Selçuklu’dan beri istikrarının adresidir. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bu mekânı kısa zamanda esnafımızın hizmetine sunacak hale getiren Büyükşehir Belediyemize, İnegöl Belediyemize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnegöl dediğimizde ekonomik etkinlik, ihracat, ithalat, kalkınma, ekonomik gelişme akla gelir. İnegöl’ün bu günkü ticaret hacmi birçok ilimizin toplam ticaret hacminden daha fazladır. Bu bakımdan Türkiye 2023 hedeflerine gidecekse İnegöl ile birlikte gidecek, İnegöllü kardeşlerimizin ekonomik alanda ortaya koyacakları performansla gidecektir. Bu bakımdan bizler, sizlerin seçtikleri insanlar olarak gerek Belediye bazında gerek TBMM’de gerekse Bakanlıklarda ihtiyaç duyduğunuz, elimizden gelen her türlü hizmeti size sunacağız. Bu da bu hizmetlerden biri… Sizden bir şey istiyoruz, her zaman İnegöl sandıkta bu hizmetlerin, istikrarın arkasında durdu ve bizim önümüzü açtı. Şimdi de yeni bir paket getiriyoruz. Bir anayasa değişikliği paketi. Burada da yine eskiden olduğu gibi arkamızda durun ve önümüzü açın. Evet deyin ve Türkiye’nin önündeki engelleri iyice kaldırın. Bu önemli bir adımdır. Size hizmet etmek için seçtiklerinizin üzerinde ve yanında, Ankara’da tüm vesayet makamlarının vesayet iradelerini ortadan kaldıracak bir değişikliktir. Getirdiğimiz anayasa değişikliği siyasetin üzerindeki vesayet odaklarının imkânlarına son verecek. Artık milletin seçtiklerinin üzerinde bir vesayet odağı olmayacak. Yani statüko bizim ne yapacağımızı, sizin seçtiklerinizin neler yapması gerektiğini söyleyemeyecek. Seçilmişlere ne yapması gerektiğini söyleyecek tek adres vatandaşlarımız olacaktır. Bu anayasa değişikliği sizin evetlerinizle yürürlüğe girdiği takdirde siyasetin üzerinde halkın iradesinden başka söz söyleme yetkisine sahip olacak kimse kalmayacak. Siyaset tam yol ileri devam edecek. Getirdiğimiz anayasa değişikliği teklifine sizden güçlü bir evet bekliyoruz ve o zaman bizden daha fazla hizmet bekleyin.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Burada bereketli bir günde hayırlı bir hizmet alanının açılışında bir aradayız. Son derece modern ve vizyonel kapalı pazar yerinin esnafımıza, İnegöl halkına hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 12 bin metrekarelik çok amaçlı pazar yeri esnafımızın hem ticari hayatını sürdürebilecekleri hem de burada ticaret yapacak halkımızın modern, huzurlu ve sağlıklı ortamda alışverişlerini yapabilecekleri güzel bir mekân. Medeniyetimizin yönetim felsefesi insanı yaşat ki devlet yaşasın der. AK Parti kurulurken bugünkü Cumhurbaşkanımız bir taraftan bu felsefeyi söylerken buna ilave bir söz daha söyledi; AK Parti’nin bakış açısı da insanı yücelt ki devlet yücelsin. 14-15 yıldır insanımızı daha çok yüceltebilmek, ülkemizi daha güçlü hale getirebilmek adına geceli gündüzlü çalıştık. 80 milyon insanımızın hak ve hukukunu merkez aldık. Gelecek günlerinizin bugünden daha güzel olmaları adına farklı ve güzel hizmetleri arkada bıraktık. Yapmamız gerekenlere baktığımızda dünya ile yarışta bu merdivende çıkılması gereken önemli merdivenler var. Son 14 yıldır bu basamakları nasıl milletimizle çıktıysak, milletimizin gözünün içine bakarak bu günlere geldiysek bundan sonra da yine milletimizle beraber yolculuk yapacağız. Başarıda en büyük sermaye güven ve istikrardır. AK Parti olarak milletimizle aman ha güven sarsılmasın, istikrarı bozmayalım diye çalıştık. Güven ve istikrarı bozmak için çalışıyorlar ama ne yaparlarsa yapsınlar bozamayacaklar. Biz büyük bir millet ve istikrarına sahip çıkan bir milletiz. 14 yılda hem güven hem de istikrar anlamında önemli aşamalar kat ettik. Çok tuzaklar kurdular, farklı senaryolar uyguladılar ama başaramadılar. Başaramaz iken bizi de zora soktular, zaman zaman bedeller ödettiler. 15 Temmuz 2016… Birileri bu milletin imkânlarını, bu milletin kaderiyle oynayacak şekilde hainlik yaparak kötüye kullandı. Milletçe şehit ve gazilerimizle topyekûn milletimizle kaderimize, geleceğimize, ay yıldızlı bayrağımıza sahip çıktık. Rabbim bu milletten razı olsun ama bize düşen o 249 şehide layık olmak, hak ve hukuklarını korumak, bugünün milletini yarın için daha güçlü yapabilmektir. Birileri milletin kaderiyle oynayamamalı, milletin istikrarını kapalı kapılar ardında bozamamalı.  Milletin huzuruna aynen mahallenin muhtarını seçtiğimiz gibi, İnegöl’de Alinur Başkanımızı seçtiğimiz gibi Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. Cumhurbaşkanlığı sistemi gelecek. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Başkan, Cumhurbaşkanı ülkeyi nereye götüreceğini, hedeflerini bu millete anlatacak, 79 milyon milletin vicdanı, 58 milyon seçmenin oyuyla yetkiyi alacak. 5 yıl süresince hiç kimse kapalı kapılar ardından milletin kaderi ve istikrarıyla oynayamayacak. 5 yıl sonra memnunsa devam, değilse güle güle… Birileri laiklik, Cumhuriyet elden gidiyor diyemeyecek, Cumhur güçlenecek, Cumhuriyet güçlenecek, Türkiye dünya ile yarışta daha güçlü hale gelecek. Bazıları bundan rahatsız oluyor, bu milletle birilerinin istediği gibi oynayamayacağı dönemlerin kapandığını görerek dedikodu yapıyor, utanmadan diktatörlük gelecek diyor. Burada Alinur ne kadar diktatör oluyorsa o da o kadar diktatör olabilecek. Milleti kandırmayın, yalan söylemeyin. Bu milletin aklı da vicdanı da sizin önünüzde. Siz yüzde 20-25’lerle bu ülkenin kaderiyle çok oynadınız, bundan sonra oynayamayacaksınız. İlk defa milli irade, egemenlik kayıtsız şartsız millette olacak, ipin ucu milletin elinde olacak. Bu anlamda İnegöl’den güçlü bir evet bekliyoruz. İnegöl her zaman bu anlamda kaderine, geleceğine sahip çıktı. Çok şükür İnegöl çok farklı bir noktada. İnegöl Bursa’nın lokomotif ilçesi… Uluslararası mobilya ve dekorasyon fuarı yeni proje ve vizyonuyla farklı bir boyuta geliyor. İnegöl’ün spor alanında İnegölspor’u gelişiyor. Dün çat kapı ağız ve diş sağlığı merkezine uğradım. Eskiden Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi illerde konuşulmuyordu. Yeni Türkiye çok farklı olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile hükümet görevini iyi yapacak, parlamento görevini yapacak, Türkiye muhasır medeniyet seviyesindeki hedefine sağlıklı bir yolculuk yapacak. Hayır diyenlere bir bakın… 2 tane hayırcı grubu var. Biri HDP, onun zaten bu milletle derdi farklı. Ülke bir yerden bölünsün, ayrıştıran-çatıştıran bir anlayışla dış güçlerin maşalığını ve PKK’nın borazanlığını yapıyor. Onun hayır adına yaptığı çalışma 80 milyon milletin kardeşliği adına değil. Diğer hayırcı CHP ise milletten korkuyor, milletin değerlerinden ve hedeflerinden korkuyor, milletle beraber yürümekten korkuyor. Korkmasaydı millete ait bir sistem değişikliğinin millete gelmesine yardımcı olurdu. TBMM’de yeni sistemin gelmesini konuştuğumuzda kan akar, cesedimizi çiğnersiniz dediler. Kürsüyü işgal ettiler. Milletin kürsüsünü koruyoruz dediler. Biz AK Parti olarak milletin kürsüsünü anayasa mahkemesine mi vesayet odaklarına mı götürmek istiyoruz? Hayır, millete götürüyoruz. Gelin beraber götürelim dedik ama gelmemek için elinden geleni yaptı. Milletin hakemliğine gitmeyi tercih ettiler, günaydın. Demokrasilerde hakem millettir, güç ve yetki milletten alınır, hesap millete verilir. Hesabı millete verdikten sonra yüz akı ile verdiysen devam edersin, veremediysen güle güle derler… Önümüzdeki dönem istikrarlı ve güvenli bir yolculuğa İnegöl’den, Bursa’dan ve Türkiye’den güçlü bir evetle bu milletin ümüğünü sıkan tüm vesayet odaklarını ortadan kaldıracağız.”


“Burada küçük esnafımızla bir aradayız. TBMM’den geçirdiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasını bekleyen esnaf ahilik sandığını kurduk. 1 milyon 900 bin esnafımız bu sandığın üyesi olacak, esnafımız da dünyanın gelişimine ayak uydurabilecek her türlü desteği alacaklar. Zor durumda kaldıklarında nasıl işsizlik fonu varsa zor zamanlarında o ahilik fonu namerde muhtaç etmeyecek destekleri verecek. Ahilik sandığı esnafımıza hayırlı olsun. Zor bir 2016 geçirdik. İstikrarımızı bozmak isteyen hainler 2016’nın zorluklarını getirdiler. AK Parti olarak temel felsefemiz dertleri ve sıkıntıları paylaşarak azaltmak oldu ki milletçe çoğaltacağımız güzel günlerimiz olsun. KOBİ’lerimize sıfır faizli 50 bin TL’ye kadar kredi vereceğiz dedik. Bugün itibariyle 461 bin 167 KOBİ üyesine 50 bin TL’ye kadar sıfır faizli destek veriyoruz. Sizlerle birlikte güzel günler yaşadık, büyük hedeflerimiz var ve inşallah 80 milyon ülke birlik ve beraberlik içinde daha büyük hedeflere yürüyecek. Biz ayrıştıran, çatıştıran, korkutan olmadık. Milletimize inanıyor ve güveniyoruz. Milletimizle yolculuğa çıktık ve 16 Nisan’dan sonra bu yürüyüşte daha güçlü yürüyeceğiz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.