“Haksız kazanç sağlayan fırsatçılara geçit vermeyeceğiz”

08-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen denetimlerde ilçede bulunan 95 market ve bakkalı mercek altına alındı. Yapılan denetimler hakkında konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “Denetimlerde kurallara uymadığı tespit edilen 5 iş yerine mevzuat gereği yasal işlem uygulanırken, özellikle son zamanlarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortamı fırsata dönüştürmek isteyen işletmelere gerekli uyarı ve ikazlar da yapıldı. Bu konuda çok hassasız. Vatandaşımızı mağdur eden, haksız kazanç sağlayan fırsatçılara kesinlikle geçit vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

DENETİMLER ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
İnegöl Belediyesine bağlı Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin halkının sağlığını korumak ve gıda üzerine üretim-satış yapan işyerlerinin hijyen kuralları başta olmak üzere uyması gereken kurallara uygunluğunu sağlamak adına denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü belirten Başkan Taban, “İlçemizin huzurunu, güvenliğini, sağlığını ve esenliğini tehdit eden veya tehdit oluşturması muhtemel her türlü faaliyet ve girişimi yasaların bize verdiği yetki çerçevesinde takip ederek, denetleyerek, gözlemleyerek ve uyarıp ikaz ederek gerektiğinde idari yaptırım uygulayarak kontrol ve disiplin altına almaya çalışıyoruz. Bunun için devamlı olarak sahada rutin kontrollerimizi yaparken, zaman zaman da çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren işletmeleri ani veya planlı denetimlerle özellikle iş yeri izin belgesi(işletme ruhsatı), hijyen koşulları, fiyat tarife ve etiketleri, gıda sağlığı ve güvenliği açısından kontrol ve denetimden geçiriyoruz” açıklamasında bulundu.

MARKET VE BAKKALLAR DENETİMDEN GEÇTİ
Yapılan bu denetim ve kontroller esnasında karşılaşılan ihlaller noktasında yetki ve görev alanına giren hususlarda gerekli yasal işlemleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Taban, “Yaptırım uygulama anlamında yetki alanımıza girmeyen hususlarda ise tespit tutanaklarımızı oluşturmak suretiyle ilgili bakanlığın yerel birimlerine konuları intikal ettiriyoruz. Son olarak geçtiğimiz hafta boyunca ilçemizde faaliyet gösteren Fırın, Unlu Mamuller ve Kafeterya denetimlerini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu hafta ise yine ilçemizde özellikle gıda alanında faaliyet gösteren bakkal ve marketlerin denetimlerini gerçekleştirdik. Ekiplerimiz denetimlerde raf fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına özellikle baktılar. Denetimlerde kurallara uymadığı tespit edilen 5 iş yerine mevzuat gereği yasal işlem uygulanırken, özellikle son zamanlarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortamı fırsata dönüştürmek isteyen işletmelere gerekli uyarı ve ikazlar da yapıldı” diye konuştu.

“FIRSATÇILIK YAPMAK İSTEYEN FİRMALARA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Yapay kriz üretme çabalarına da değinen Taban, “Yapay krizi öne sürerek piyasanın dengesini bozacak şekilde etiket ve fiyatlar üzerinde fahiş oynamalar yapmak suretiyle bir taraftan halkın alım gücü zayıflatılırken bir taraftan da ticari hayatın teamüllerini hiçe sayarak fırsatçılık yapan veya yapmak isteyen işletmelerin olduğuna dair ihbarlar gelmektedir. Bu hafta gerçekleştireceğimiz bakkal ve market işletmelerini tam da bu hassasiyetler üzerinden denetleyerek bu alanda fırsatçılık yapmak isteyen firmalara asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

YASAL İŞLEMLERİ UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Taban konuşmasının sonunda, “İnegöl Belediyesi olarak Zabıta müdürlüğümüz marifetiyle bugüne kadar yapmış olduğumuz denetim ve kontrolleri Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda daha farklı bir dinamizm ve daha yoğun bir motivasyonla yapmaya devam ederek ilçemizde piyasa koşullarını hiçe sayan kişi ve kurumları tespit ederek gereken yasal işlemleri uygulamaya devam edeceğiz. Bunun için devletimizin diğer kurumları ile de gerekli koordinasyonu sağlayarak gerek İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü gerekse Ticaret İl Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ile de eş güdümlü hareket ederek bu alanda sıkı denetimlerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.