Tüm il ve ilçelerin seçim sonuçları burada tıkla öğren

  SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 
Türkiye’de seçim denilince ilk akla gelen kurum olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu seçimde de yine en çok konuşulan kurumlardan biri olacak. Merakla beklenen YSK seçim sonuçları oy verme işleminin son bulmasının ardından vatandaşlara açıklanacak
 
Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.
 

SEÇİM SÜRECİ
 
13 yıldır iktidarda olan Ak Parti 7 Haziran seçimlerinde %40,8 oy alarak seçim sonuçlarından birinci parti olarak çıktı. Bu sonuçlar Ak Parti'nin tek başına iktidar olması için yetmedi.  Seçim sonuçlarından  Cumhuriyet Halk Partisi ikinci parti olarak çıktı. CHP oyların %24,9'u ile 132 sandalye elde etti. CHP'nin milletvekili sayısı 2011 genel seçimlerine göre düştü. Milliyetçi Hareket Partisi ise hem oy oranını hem de vekil sayısını bir önceki seçime göre arttırdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise ilk kez katıldığı seçimde %13,1 oy olarak 80 milletvekili çıkardı. 
 
Ak Parti tek başına iktidar olamayınca koalisyon görüşmeleri başladı. Yapılan koalisyon görüşmelerinden de sonuç alınamayınca yeniden seçim kararı verildi.  Peki  7 Haziran'da yaptığımız seçimlerde partiler İstanbulİzmir ve Ankara'da nasıl sonuçlar elde etmişti?
 
 
7 Haziran'da yapılan seçimlerde İstanbul'da ne olmuştu? 7 Haziran Seçim sonuçlarına göre Ak Parti İstanbul'da 39 milletvekili çıkarmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi 28, Milliyetçi Hareket Partisi  10, HDP ise 11 milletvekili çıkarmıştır.
 
2011 seçim sonuçlarına göre 85 milletvekili çıkaran İstanbul'da Adalet ve Kalkınma Partisi 46, Cumhuriyet Halk Partisi 29, Milliyetçi Hareket Partisi 7 ve bağımsızdan 3 aday meclise seçilmişti. Bu seçime katılım %86,32 oranlarında gerçekleşti.
 
2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -ANKARA SEÇİM SONUÇLARI
 
7 Haziran seçim sonuçları göre Adalet ve Kalkınma Partisi 15 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi 11 milletvekili, MHP 5 milletvekili, HDP ise 1 milletvekili çıkarmıştır.
2011 seçim sonuçlarında ise tablo şu şekildeydi. Ankara'nın 17 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi,10 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi, 4 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne aitti. Bu seçime katılım %88,93 oranlarında gerçekleşmişti.
 
2015 GENEL SEÇİM SONUÇLARI -İZMİR SEÇİM SONUÇLARI
 
İzmir'de nüfustan dolayı seçim 2 bölge halinde yapılmaktadır. Toplamda 26 milletvekili seçilmektedir. 7 Haziran 2015'te yapılan Genel Seçim sonuçlarına İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi 12 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 8 milletvekili, MHP 4, HDP ise 2 milletvekili çıkarmıştır.
İzmir'de 2011 yılında yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi 13 milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi 11 milletvekili, Milliyetçi Hareket Partisi de 2 milletvekili çıkarmıştı.Bu seçime katılım %88,34 oranlarında gerçekleşmişti.
 
SEÇİM SONUÇLARI SAYFAMIZDA NELER OLACAK? 
 
Yüksek Seçim kurulunun seçim sonuçları ile ilgili yayın yasağını kaldırmasının ardından "Seçim sonuçları" ilk kez milliyet.com.tr'de olacak. Türkiye bu seçim sonuçlarını da  öncekiler gibi yine milliyet.com.tr'den izleyecek. Üstelik yorumlarınızı ekleyerek seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelere katkıda bulunabileceksiniz. Peki milliyet.com.tr seçim sonuçları sayfasında neler olacak?
 
Partilerin aldıkları oy oranları, o anki duruma göre çıkarttığı milletvekili sayısı, barajı geçenler geçemeyenler, geçtiğimiz genel seçimlere göre oy kaybedenler, oylarını artıranlar grafiklerle anında aktarılacak.İl il seçim sonuçları, ilçelerde son durum bir tık ötede istediğiniz an kolayca ulaşacağınız şekilde sunulacak.Seçime dair tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri, siyasi partilerden yansımalar saniye saniye duyurulacak.
 
Yurt dışından gelen toplam oyların partilere göre dağılımı, her ülkede hatta her sandıkta hangi partiye kaç oy çıktığı yine sayfalarımızda olacak. TV'lerde illerdeki durumun uzun uzun anlatıldığı sürelerde milliyet.com.tr'den istediğiniz ili, ilçeyi, ülkeyi, genel durumu ister bilgisayarınızdan, ister tabletinizden ister cep telefonunuzdan anında öğrenebileceksiniz. Seçim sonuçlarına yine en hızlı şekilde milliyet.com.tr'den ulaşacaksınız.
 
 
Partiler 7 Haziran seçimlerinde ucu ucuna kaçırdığı illerde yeni  yeni vekil çıkarma telaşında.  Türkiye genelinde 26 ilde yüzde 1.3 oy değişimi milletvekili değişimi anlamına gelebilecek. En büyük rekabet 70 milletvekilliği için yaşanacak. Meclisteki 4 parti kendine göre en kritik illeri belirleyerek seçim bölgelerindeki çalışmalarının seyrini bu yönde oluşturdu.
Buna göre 26 ilde partilerin iline göre mevcut oylarında 300 ila 5 bin 700 oy arasında bir oy değişimi yaşanması durumunda o illerde bir milletvekilliği ya kazanacak ya da kaybedecek. 
 
1 Kasım seçimlerinde İstanbul 3. Bölge başta olmak üzere GümüşhaneGiresunBayburt,SamsunÇankırı ve Amasya’da kıyasıya rekabet yaşanacak. Ak Parti ile MHP bu illerde kritik bir koltuk savaşına girecek. İşte dört partinin sadece bir vekil kazanmak ya da sahip olduğu bir vekillik koltuğunu kaybetmemek için savaş vereceği seçim bölgeleri: AK PARTİ İstanbul 3. Bölgede bin 600 oy, Gümüşhane bin 500 oy, Giresun bin 300 oy, Bayburt 600 oy, Samsun 400 oy fazladan alması durumunda 1 milletvekili fazladan çıkaracak. Aynı şekilde Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Çorum’da bin 500 oy, muş ve Malatya’da ise 2 bin 300 oy az fazlalık o illerde 1 vekil kaybedecek.
CHP Ardahan’da 2700, Tunceli’de 3600, İzmir 1. Bölgede 3900, Niğde’de 4200, K.Maraş’da 5200 oy fazladan alması durumunda bu illerde milletvekili sayısı 1 artmış olacak. Aynı şekildeErzincan’da 1000 oy, Sivas 2 bin 400, Bilecik’de 2 bin 900, Aydın’da 3 bin, Ordu’da ise 4 bin 700 oy az alırsa bu illerde 1 koltuk kaybedecek.
 
MHP Amasya’da 600 oy, Çankırı’da bin 200 oy, Iğdır’da bin 300 oy, Kocaeli’nde bin 300 oy, Malatya’da bin 300 oy alırsa bu illerde birer koltuk fazladan kazanacak. MHP yine Samsun’da 300 oy, Bayburt’da 500 oy, İstanbul 3. Bölgede 900 oy, Giresun’da bin 100 oy, Gümüşhane’de ise bin 400 oy daha az alırsa bu illerden birer koltuk kaybedecek.
 
HDP Muş’ta 2 bin 400, Batman’da 3 bin 100, Bingöl’de 4 bin 800, Aydın’da 5 bin 500, Hatay’da 5 bin 700 oy fazla alırsa bu illerde bir koltuk fazladan kazanacak. Yine, Kocaeli’de 700, Iğdır’da 2 bin 500 oy, Ardahan’da 3 bin 500 oy, Van’da 4 bin 300, Tunceli’de 4 bin 700 oy daha az alırsa bu illerde birer koltuk kaybetmiş olacak.
 
 
*Yasak kalkar kalkmaz seçim sayfamız aktif olacaktır...
 
Seçim Sonuçları - İstanbul, İzmir, Ankara seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - EdirneTekirdağKırklareli seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Çanakkale,Balıkesir, Bursa seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Eskişehir, Bilecik, Kütahya seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - ManisaUşak, Afyon seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Aydın, DenizliMuğla seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - BurdurIspartaAntalya seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Kocaeli, SakaryaYalova seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - ZonguldakDüzceBolu seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Çankırı, ÇorumKırıkkale seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - KonyakaramanKırşehir seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - AksarayNevşehirNiğde seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Kayseri, Sivas, Yozgat seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - AdanaOsmaniyeMersin seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - GaziantepKilisHatay seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları- adıyamanDiyarbakırŞanlıurfa seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Erzincan, Tunceli, Bingöl seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Sinop, Samsun, OrduTokat seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - TrabzonRizeArtvin seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Ardahan, Kars, Iğdır, Erzurum seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Giresun, Gümüşhane, Bayburt  seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Muş, AğrıBitlis seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - VanHakkari, Şırnak seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - Mardin, Batman, Siirt seçim sonuçları
 
Seçim Sonuçları - BartınKarabükKastamonu, Amasya  seçim sonuçları
 
İSTANBUL 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
AKP (14): İdris Güllüce, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Osman Can, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Erkan Kandemir, Alev Dedegil, Mehmet Ali Pulcu, HASAN Sert, Hüseyin Yayman
 
CHP (11): Şafak Pavey, Gamze Akkuş İlgezdi, Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Mehmet Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Oğuz Kaan Salıcı, İhsan Özkes, Onursal Adıgüzel, Ali Özcan
 
HDP (3): Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya, Erdal Ataş
 
MHP (3): Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter, Uygar Suphi Aktan
 
İSTANBUL 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
AKP (12): Volkan Bozkır, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Aziz Babuşçu, Durmuş Ali Sarıkaya, Ethem Tolga, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Haydar Ali Yıldız, Markar Eseyan
 
CHP (8): Selina Doğan, Aykut Erdoğdu, Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Dursun çiçek, SüleymanSencer Ayata, Gülay Yedekçi Arslan, Kadri Enis Berberoğlu, Didem Engin
 
HDP (3): Turgut Öker, Filiz Kerestecioğlu, Sezai Temelli
 
MHP (3): Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu
 
İSTANBUL 3. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
AKP (13): Mustafa Şentop, Özlem Zengin, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet muş, MEHMET DOĞAN Kubat, Tülay Kaynarca, Abdurrahim Boynukalın, Harun Karaca, Uğur Işılak, Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Afşın Yazıcıoğlu, Mehmet Metiner, Halis Dalkılıç
 
CHP (9): Bihlun Tamaylıgil, İlhan Cihaner, Engin Altay, Ali Şeker, Erdoğan Toprak, Eren Erdem, Murat Özçelik, Zeynel Emre, Mehmet Bekaroğlu
 
HDP (5): Pervin Buldan, Garo Paylan, Abdullah Levent Tüzel, Ali Kenanoğlu, Emine Beyza Üstün
 
MHP (4): Meral Akşener, Atila Kaya, İsmail Faruk Aksu, Arzu Erdem
 
İZMİR 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
CHP (6): Selin Sayek Böke, Musa Çam, Ahmet Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit
 
AKP (4): Veysel Eroğlu, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cemil Şeboy, Hüseyin Kocabıyık
 
MHP (2): Oktay Vural, Aslan Savaşan
 
HDP (1): Ertuğrul Kürkçü
 
İZMİR 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
CHP (6): Zeynep Altıok, Kemal Kılıçdaroğlu, Zekeriya Temizel, Mustafa Ali Balbay, Aytun Çıray, Kamil Okyay Sındır
 
AKP (4): Mustafa İbrahim Turhan, Nesrin Ulema, Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli
 
MHP (2): Ahmet Kenan Tanrıkulu, Murat Koç
 
HDP (1): Müslüm Doğan
 
ANKARA 1. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
AKP (7): Yalçın Akdoğan, Ahmet Gündoğdu, Ali ihsan arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan, Ertan Aydın, Tülay Selamoğlu
 
CHP (7): Ayşe Gülsün Bilgehan, Necati Yılmaz, Tekin Bingöl, Aylin Nazlıaka, Levent Gök, Ali Haydar Hakverdi, Bülent Kuşoğlu
 
MHP (3): Yıldırım Tuğrul Türkeş, Zühal Topcu, Mustafa Erdem
 
HDP (1): Sırrı Süreyya Önder
 
ANKARA 2. BÖLGEDE SON SEÇİMDE SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ
 
AKP (8) : Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, Lütfiye Selva Çam, Vedat, Bilgin, Aydın Ünal, Ayhan Yılmaz, Mahmut Sami Mallı, Nevzat Ceylan
 
CHP (4): Şenal Sarıhan, Murat Emir, Ahmet Haluk Koç, Nihat Yeşil
 
MHP (2) : Şefkat Çetin, Mustafa Mit
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.